Arşiv

Akkor: Beyşehir; Türkiye Gastronomisinin Kalplerinden Birisi

         BEYŞEHİR – Dünyanın en prestijli yemek kitapları ve ödülleri değerlendirme kurulu olan Gormand Cookbook Awards tarafından ‘En İyi Yemek Tarihi Kitabı’ ödülü alan Akkor, dünya açısından..

Akkor: Beyşehir; Türkiye Gastronomisinin Kalplerinden Birisi

         BEYŞEHİR – Dünyanın en prestijli yemek kitapları ve ödülleri değerlendirme kurulu olan Gormand Cookbook Awards tarafından ‘En İyi Yemek Tarihi Kitabı’ ödülü alan Akkor, dünya açısından bakıldığında Türk mutfağının yerinin ilk 5’te bile yer almadığının görüleceğini söyledi. Düzenlenen amatör şefler yarışmasında jüri üyeliği yapmak üzere Beyşehir’e gelen Akkor, günümüzde dünyanın en iyi 5 mutfağını seçenlerden birkaç ismin Türkiye’ye getirilmesi halinde tablonun değişeceğine dikkat çekti. Akkor, “Bu seçimi yapanlardan birkaçını getirirsek, bizi onların dışına bile koyar, derler ki, ‘bunlar bizden de üstteymiş” ifadelerini kullandı.
            Türk mutfağındaki yemeklerin kayıt altına alınmaması, yazılmaması ve bunların dünyanın her tarafına götürülmemesi halinde bu zengin kültürün bilinemeyeceğini vurgulayan Akkor, “O yüzden sizi ilk beşe almayacaklar, o yüzden Türk mutfağının yeri üzücü diyoruz. Ama Konya ve Beyşehir’de yapılan yöresel yemek organizasyonlarının ardından ortaya çıkan eserlerle Türkiye’nin dünya sıralamasındaki yeri gün geçtikçe daha da yükseliyor” dedi.
          Kendisinin kaleme aldığı “Selçuklu Mutfağı” adlı yemek kitabı ile Türk mutfağına biraz giriş yapıldığını da aktaran Akkor, şöyle devam etti: “Şu anda Konya’da özellikle Turizm Haftası kapsamında yapılan bütün yarışmalarda ve bütün organizasyonlarda bu yemekleri kayıt altına almak için çok uğraş verdik Selçuklulara ve Konya’nın eski kültürüne dair. İlerleyen yıllarda daha da büyük organizasyonlarla Türk mutfağının yeri bence layık olduğu yerlere taşınacaktır.”
            Programı değerlendiren  Ömür Akkor kameralarımıza şu değerlendirmelerde bulundu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL