Arşiv

Bal üreticileri Birliği Projelerini Anlattı

           Seydişehir Bal Üreticileri Birliği başkanı Mustafa Taşdöğen, birlik üyeleri Mustafa Yılmaz, Ali Topçu, Mustafa Özkal, Durmuş Camcı, Sadettin Kuyucak, Seydişehir İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık..

Bal üreticileri Birliği Projelerini Anlattı

 

         Seydişehir Bal Üreticileri Birliği başkanı Mustafa Taşdöğen, birlik üyeleri Mustafa Yılmaz, Ali Topçu, Mustafa Özkal, Durmuş Camcı, Sadettin Kuyucak, Seydişehir İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü personeli Gıda Yüksek Mühendisi Orhan İnal ve Ziraat Mühendisi Nejmi Özbek projelerle ilgili olarak Yalıhüyük, Ahırlı, Bozkır, Beyşehir ve Hüyük’te arıcılarla bilgi alışverişinde bulundular.
         Arıcıların temel sorunlarını oluşturan örgütlenme eksikliği, ana arı, ilaç kullanımı, arıcılık malzemeleri, konaklama ücreti, desteklemeler, kredi sağlanması, veteriner sağlık raporları, kaçak bal satışı, bal paketleme tesisi, pazarlama, denetimler, laboratuvarlar ve apiterapi konularında sorunları özetleyen ve çözüm yollarını anlatan Gıda Yüksek Mühendisi Orhan İnal “Avrupa Birliğine uyum sürecinde piyasada bulunan etiketsiz, sahte ve kaçak balların denetiminin yapılması, sağlıklı ve kaliteli arı ürünlerinin piyasada yer tutmasını sağlayacaktır. Balın sağlıklı olduğunu ortaya koymak amacıyla analiz yaptırmak ve balların paketlenerek pazara sunulması gerekmektedir. Ancak arıcıların ihtiyacını karşılayabilecek istenilen standart ve düzeyde bal paketleme tesisi bulunmamaktadır.” dedi.
            Mevlana Kalkınma Ajansı’nın 2012 yılı çağrısı kapsamında Seydişehir, Ahırlı, Yalıhüyük, Bozkır, Beyşehir, Derebucak ve Hüyük’te faaliyet gösteren arıcıların faydalanacağı Seydişehir Bal Üreticileri Birliği Bal Dolum ve Paketleme Tesisi’nin kurulumu, e-satış özelliği olan üç dilde (Türkçe, İngilizce ve Almanca) Seydişehir Bal Üreticileri Birliği internet sitesinin hazırlanması, teknik arıcılık eğitimini içeren bir proje sunacaklarını söyleyen Seydişehir Bal Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Taşdöğen “Proje ile arıcılarımız Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliği Bal Tebliği’ne uygun bal, polen, propolis, arı sütü gibi arı ürünlerini Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan izinli olarak paketleyeceğiz. Konya-Antalya yolu üzerinde kurulması planlanan tesiste yerli ve yabancı turistlere kaliteli ve güvenli bal, polen, propolis, arı sütü satışı yapacağız. Proje bölge arıcıları tarafından ilgi ile karşılandı ve arıcılar projeye destek verecekler. Ahırlı, Yalıhüyük, Bozkır, Beyşehir, Derebucak ve Hüyük’te faaliyet gösteren arıcılara ilgilerinden dolayı çok teşekkür ederiz.” dedi.
          Seydişehir Bal Üreticileri Birliği daha önce de proje çerçevesinde Gündoğmuş’ta Bal Üreticileri Birliği Paketleme Tesisi’ni, Konya’da İl Genel Meclis Başkanı Ali Selvi’yi, Gıda Kontrol Laboratuvar Müdürlüğü’nü, Cebel Bal Dolum ve Paketleme Tesisi’ni ziyaret etmişti.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL