Arşiv

Beyşehir Göl Festivali Hazırlıkları Başladı

BEYŞEHİR – Beyşehir’de bir yıllık aradan sonra Ağustos ayı içerisinde yapılması planlanan 11’inci Göl Festivali’ne Beyşehir Gölü Havzası’nın Hüyük ve Derebucak ilçelerinin de dahil olması için çalışma başlatıldı.     ..

Beyşehir Göl Festivali Hazırlıkları Başladı

BEYŞEHİR – Beyşehir’de bir yıllık aradan sonra Ağustos ayı içerisinde yapılması planlanan 11’inci Göl Festivali’ne Beyşehir Gölü Havzası’nın Hüyük ve Derebucak ilçelerinin de dahil olması için çalışma başlatıldı.
      Festival konusunun yaz döneminin gelmesi ile birlikte Beyşehir’de tekrar gündeme gelmesi üzerine harekete geçen Beyşehir Belediyesi,10 günlük içeriği ile ilgili konuda toplumun her kesiminden de görüşler almaya başladı. Beyşehir’de önce belediye meclis üyeleriyle bir araya gelen Belediye Başkanı Özaltun, festivalin nasıl bir içerikte yapılması ile ilgili düşüncelerini dinledikten sonra Kaymakamlık toplantı salonunda da bu konuda bir toplantı gerçekleştirildi.
      Beyşehir Kaymakamı Muzaffer Başıbüyük’ün yanı sıra Hüyük Kaymakamı Bayram Türker, Derebucak Kaymakamı Bülent Ay, Beyşehir Belediye Başkanı Murat Özaltun, Hüyük Belediye Başkanı Mehmet Şahin ile Derebucak Belediye Başkanı Ahmet Kısa’nın da katıldığı toplantıda, Beyşehir’de görev yapan kamu kurumlarının amirleri ve temsilcileri de bir araya geldi.
       Toplantıya başkanlık eden Kaymakam Muzaffer Başıbüyük, yaptığı konuşmada, Belediye Başkanı Özaltun’dan gelen talep üzerine üç ilçenin yerel yöneticileriyle bir araya geldiklerini söyledi. Beyşehir Göl Festivali’nin geçmiş yıllarda icra edilirken, geçen yıl can acıtıcı bazı gelişmelerin yaşanması ve oluşan hüzünlü hava nedeniyle yapılmadığını hatırlatan Başıbüyük, “Bu yıl geçmiş yıllarda yapılan festival formatının biraz farklılaştırılarak yeniden yapılmasını düşünüyor Sayın Başkan. Bu konuda, yeni bir anlayış, yeniden bir değerlendirme yapalım diye bu çerçevede görüşler alalım diye talep edilen bu toplantıyı gerçekleştiriyoruz. Komşu ilçelerimizin idarecileri de teşrif ettiler, kendilerine teşekkür ediyorum. Tabi, Beyşehir Gölü Havzası bir bütünlük arz ediyor. Bu havzada yer alan Hüyük ve Derebucak ilçelerimizdeki yöneticilerimizin de festivalle ilgili düşüncelerini alacağız” dedi.
       Beyşehir Belediye Başkanı Murat Özaltun ise, konuşmasında, Beyşehir’de geçmiş yıllarda 10 kez göl festivali yapıldığını, geçen yıl 11’incisinin yapılacakken dünya genelinde yaşanan bazı üzücü olaylar ve Müslüman alemi üzerine oynanan oyunlardan dolayı bu etkinliğe bir yıllık bir ara verdiklerini söyledi.
       Bu yılki festivalin hem içeriğini değiştirmek, hem de farklı bir manada yapmak istediklerini vurgulayan Özaltun, “Festivali yaparken de, Beyşehir Gölü Havzası’nda yer alan kardeş ilçelerimiz Hüyük ve Derebucak’ı da işin içine katarak, bu havzada ortak bir festival yapmayı planlıyoruz” dedi. Havza olarak, akılda kalıcı ve ses getirici bir festival yapılmasını istediklerini anlatan Özaltun, “Bunun sebebi ise Beyşehir, Hüyük ve Derebucak ilçelerini dünya çapında tanıtmak. Zaten, geçmişten beri bu hedefimiz var. Yaptığımız tüm sosyal faaliyetlerde bunu gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Ama festival noktasında bu tanıtımın daha iyi yapılabileceğini düşünüyoruz. Beyşehir ile birlikte Hüyük ve Derebucak ilçelerimizi de tanıtmak istiyoruz. Bu iki ilçemizin yöneticilerinin de festival noktasında, havzayı tanıtma noktasında katkı sağlayacağını umut ediyoruz. Bu toplantıyı yapmamızdaki amaç ise değişik ilginç fikirler arıyoruz. Festivali daha renkli, daha hareketli, daha ses getirecek boyuta taşıyacak projeler üretme adına daha önce belediye meclis üyelerimizle bir araya gelerek bu istişareyi yaptık, bugün de Beyşehir’deki kamu kurumlarımız, sivil toplum kuruluşlarımız ve Derebucak ve Hüyüklü yöneticilerimizle bu konuda konuşmak, istişare etmek için bir araya geldik” diye konuştu.
        Bu tür toplantıları bir haftalık on günlük süreçte devam ettirerek toplumun değişik kesimleriyle bir araya geleceklerini de aktaran Özaltun, “her türlü ilginç fikre açığız. Daha önce de dediğimiz gibi, biz müziğe karşı değiliz. Akşehir’de yapılan bir Nasrettin Hoca ve Kiraz Festivali ve Antalya Altın Portakal Film Festivali örneğinde olduğu gibi bölgemizin kültürünü, tarihini, gelenek ve göreneklerini yaşatan bir festival yapmak arzusundayız. Hüyük’ün çileğini, Derebucak’ın mağaralarını da festival konseptine dahil ederek tanıtmak istiyoruz. Bu yıl, ismi göl festivali olduğu için, gölle ilgili etkinlik ve aktivitelere daha çok yer vermek arzusundayız” dedi.
         Konuşmaların ardından katılımcılar, düşüncelerini dile getirirken, festival bünyesinde yapılabilecek ilginç fikirlerini söyledi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL