Arşiv

“Beyşehir Göl Kitap Fuarı” Açıldı

BEYŞEHİR – Beyşehir Gölü kıyısındaki festival alanında Beyşehir Kaymakamlığı, Beyşehir Belediye Başkanlığı, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Beyşehir Ticaret Odası ve Eğitim Center tarafından müşterek olarak düzenlenen kitap fuarının açılışına AK..

“Beyşehir Göl Kitap Fuarı” Açıldı

BEYŞEHİR – Beyşehir Gölü kıyısındaki festival alanında Beyşehir Kaymakamlığı, Beyşehir Belediye Başkanlığı, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Beyşehir Ticaret Odası ve Eğitim Center tarafından müşterek olarak düzenlenen kitap fuarının açılışına AK Parti Konya Milletvekili Adayı Mehmet Babaoğlu, Beyşehir Kaymakamı Muzaffer Başıbüyük, Beyşehir İlçe Belediye Başkanı Murat Özaltun, Beyşehir Cumhuriyet Başsavcısı Buğra Türker, İlçe Emniyet Müdürü Serdar Şahin, İlçe Milli Eğitim Müdürü Musa Konuk, kurum amirleri, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlarla kitap yazarları katıldı.
        Fuarın açılışında kürsüye gelen İlçe Milli Eğitim Müdürü Musa Konuk, 50’nin üzerinde yayınevi ve 20 yazarın 20 gün boyunca açık kalacak fuarda yer alacağını vurgulayarak, “17 bin çeşit kitabımız olacak. Fuar esnasındaki hedefimiz, 20 günde Beyşehir’in nüfusu kadar, yani 71 bin kitap okunmasıdır” dedi.
         Beyşehir Belediye Başkanı Murat Özaltun ise, Beyşehir’de yine ilklerin gerçekleştirildiğini vurguladı. İç Anadolu Bölgesi’nin denizi Beyşehir Gölü kenarında bir kitap fuarı düzenlediklerini belirten Özaltun, kitap fuarının yapılması için İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nden gelen teklife sıcak bakarak, “İlk olacaksa ve çocuklarımız için faydalı bir proje olacaksa sonuna kadar varız dedik” diye konuştu.
        “Oku ki geliş, anla ki değiş” projesi kapsamında, çok sayıda yazar ve şairin Beyşehir’de hayranlarıyla buluşacağını anlatan Özaltun, konuşmasında, kitap okumanın önemine dikkat çekti ve bu kitap fuarının katılımcılar ve öğrenciler tarafından iyi değerlendirilmesini istedi.
        Beyşehir Kaymakamı Muzaffer Başıbüyük ise, sürekli okumak gerektiğine vurgu yaptı. Cehaletin ancak kitap okuyarak yenilebileceğini anlatan Başıbüyük, “Okuyarak cehaleti yenmeliyiz ve irfan ordusunu oluşturmalıyız. Peki bunu başarabildik mi ülke olarak? Maalesef dünya ölçeğinde bir değerlendirme yaptığımızda, ülkemizin durumu çok iç açıcı gözükmüyor. Sürekli kitap okuyan insan oranı, nüfusumuza göre yüzde 2-3 gibi bir oranda gözüküyor. Bunun gelişmiş ülkeler arasındaki oranı yüzde 10 ila 20 arasında. İşte bu istatistiki verileri değiştirmek için bu fuar bir fırsattır” diye konuştu.
         Konuşmaların ardından öğrencilerin sergilediği folklor ve şemsiye gösterileri ilgiyle izlendi. Ardından kitap fuarının açılışı ilçe protokolü tarafından kurdele kesilerek gerçekleştirildi. Protokol, açılışın ardından fuarı gezerek sergilenen kitapları inceledi.
         Kitap fuarı kapsamında Beyşehir’e gelen bazı yazarlar da kitaplarını imzaladı, öğrenciler ve katılımcılarla kitapları üzerine söyleşiler yaptı. Fuar, 20 gün boyunca açık kalacak.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL