ResimLink - Resim Yükle
Arşiv

Beyşehir’de Kaçak Balık Avcılarına Droneli Takip

BEYŞEHİR – Beyşehir ilçesinde, gölde elektroşokla avlanan balıkçıların  kullandığı  plakası silinen tekne ile içerisindeki  kaçak avda kullanılan malzemeler drone kamera ile gökyüzünden alan taraması yapılarak gerçekleştirilen operasyonun ardından bulundu. Teknedeki..

Beyşehir’de Kaçak Balık Avcılarına Droneli Takip

BEYŞEHİR – Beyşehir ilçesinde, gölde elektroşokla avlanan balıkçıların  kullandığı  plakası silinen tekne ile içerisindeki  kaçak avda kullanılan malzemeler drone kamera ile gökyüzünden alan taraması yapılarak gerçekleştirilen operasyonun ardından bulundu. Teknedeki yasak av malzemelerine el konurken, sazlıklar arasında kayıplara karışan teknenin sahibine motor seri numarasından ulaşıldı. Tekne sahibinin emanet olarak verdiğini ileri sürdüğü avcıya ise 4 bin 480 lira idari para cezası uygulandı.

Edinilen bilgiye göre, Beyşehir Gölü’nü korumakla görevli Jandarma Asayiş Bot Komutanlığı ekipleri, göl üzerinde rutin denetim görevini icra ederken kıyıdaki sazlık alana yakın açıklarda  yasak olan  suya elektrik akımı verilerek avlanma usullerinden olan elektro şok cihazı  yöntemiyle avlandığından şüphe ettiği bir balıkçı teknesini takip altına aldı. Ancak, sazlıklar arasına girerek  gözden kaybolan tekneye ulaşmak için seferber olan ekipler,  botun sazlıklar arasına girme kabiliyeti olmaması nedeniyle bölgede takibini sürdürürken  diğer yandan da avcıları yakalayabilmek için Beyşehir Belediyesi’nden de drone kamera desteği talebinde bulundu.

Soğla bölgesindeki kıyıya  polis ve İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne bağlı su ürünleri kontrol ekipleri de sevk edilirken, göl kıyısında uçurulan drone kamera, sazlıklar üzerinden görüntü alarak bölgede geniş alanda tarama gerçekleştirdi. Polis ve su ürünleri kontrol ekipleri, drone kamera ile çıplak gözle görülmeyen sazlıklarla kaplı alanda tekne ve içerisindekileri  bulabilmek için seferber oldu.

 Su ürünleri kontrol ekipleri  suları çekilen kıyı kesimde yaya olarak sazlıkların arasına intikal ederken, ekipler  kamışlar arasında uzun süre çizmelerle yaya olarak arama gerçekleştirdi. Ekipler, sazlıklarla kaplı bölgede bir süre sonra plakası silinen bir balıkçı teknesi ile karşılaştı. Teknede yapılan aramada içerisinde elektroşokla avcılıkta kullanılan 2 akü, akü bağlantı kabloları ile avlanan balıkları tekneye aktarmada kullanılan  bir kepçe ile içerisinde avda kullanımı yasak olan ağ göz aralığı küçük 500 metre misina ağ ele geçiren ekipler, elektro şok cihazını da yanına alarak kayıplara karışan avcı ya da avcıların peşine düştü.

Jandarma Asayiş Bot Komutanlığı’nın konuşlu olduğu limana çekilen plakası silinen teknenin motor seri numarasını  alan Jandarma ekipleri, teknenin sahibine ulaşmayı başardı. Kendisinin ava çıkmadığını ve olayla ilgisi olmadığını ileri süren tekne sahibi, emanet olarak verdiği yakınının ismini Jandarmaya verince İ.G. hakkında gölde yasak olan elektroşokla avcılık yapmaktan yasal işlem yapıldı.

Jandarma ekipleri, İ.G.’ye 2 bin 240 lira ceza keserken, avlanılan sahanın milli park olmasından dolayı ceza miktarı iki katı olan 4 bin 480 lira olarak uygulandı. 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL