Arşiv

Beyşehirli Çiftçilerin Başı Tarla Fareleriyle Dertte

BEYŞEHİR – Beyşehir Ziraat Odası Başkanı Mustafa Ağralı, yaptığı açıklamada, hububat ürünü ekiminin yaygın olarak yapıldığı Beyşehir’de, üreticinin de gelirinin büyük bölümünün de hububat tarımından karşılandığını belirtti. Ağralı, hububat üreticisinin..

Beyşehirli Çiftçilerin Başı Tarla Fareleriyle Dertte

BEYŞEHİR – Beyşehir Ziraat Odası Başkanı Mustafa Ağralı, yaptığı açıklamada, hububat ürünü ekiminin yaygın olarak yapıldığı Beyşehir’de, üreticinin de gelirinin büyük bölümünün de hububat tarımından karşılandığını belirtti. Ağralı, hububat üreticisinin bu yıl ekili alanlarında yoğun olarak görülmeye başlayan farelerle başının dertte olduğunu ifade ederek, “Beyşehir’de yaz dönemi yakılan anızlar yılanları yok edince, tarla faresi sorunu baş gösterdi. Bundan dolayı bölgemizdeki çiftçilerimiz tarlalarında fareyle mücadele etmeye başladı. Ancak, fare ile mücadele toplu olarak yapılmayınca bu sorundan köklü olarak kurtulmak mümkün olmuyor. Yani, tarla faresi sorunu yaşayan bir çiftçimiz tarlasında tek başına mücadele edince, hemen civarındaki tarlalar da aynı sorunu yaşamaya başlıyor. O yüzden bu konuda top yekun bir mücadele etmemiz gerekiyor” dedi.
        Beyşehir çiftçisinin kar yağışı olup ürünün üzerinin beyaz örtüyle kaplanmadan önce tarla mücadelesini tamamlaması gerektiğini de belirten Ağralı, “Geçtiğimiz günlerde yağan yağmur çiftçimiz için ümit oldu. Ama artık kış mevsimine girdik ve çiftçimiz kar yağışı da bekliyor. Çünkü ürünü bir yorgan gibi örterek dış etkilerden koruyacak olan kar yağışıdır” diye konuştu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL