ResimLink - Resim Yükle
Arşiv

Birlik Vakfında Yüksek Öğretimin Ülke Geleceğine Katkısı Konuşuldu

Prof. Dr. Muzaffer ŞEKER üniversitelerin 2547 sayılı kanunla kurulduğunu, üniversitelere kiliseden Masonlara kadar geniş bir yelpazede birçok kesimin ilgi gösterdiğini, 12 Eylül Anayasası ile etliye sütlüye karışmayan düzenlemeler yapıldığını belirtti…

Birlik Vakfında Yüksek Öğretimin Ülke Geleceğine Katkısı Konuşuldu

Prof. Dr. Muzaffer ŞEKER üniversitelerin 2547 sayılı kanunla kurulduğunu, üniversitelere kiliseden Masonlara kadar geniş bir yelpazede birçok kesimin ilgi gösterdiğini, 12 Eylül Anayasası ile etliye sütlüye karışmayan düzenlemeler yapıldığını belirtti.

         Ülkemizde 104’ü devlet, 80’i vakıf olmak üzere 184 üniversite bulunduğunu söyleyen Şeker, “Üniversitelerimizde 22.416 profesör, 15.023 doçent, 35.301 yardımcı doçent, 11.820 öğretim görevlisi, 10.295 okutman, 3865 uzman, 47.373 araştırma görevlisi, 21 çevirici istihdam edilmektedir. 2015-2016 Öğretim Yılında 6.689.185 öğrenci üniversitelerde öğrenim görmektedir. Eğitim süreci; uzaktan eğitim, açık öğretim, sürekli eğitim merkezleri ve özel sertifikasyon olarak ayrılıyor. Temel bilim alanları; Sosyal Bilimler, Eğitim Bilimleri, Fen Bilimleri, Sağlık Bilimleri, Sanat Bilimleri’dir. Üniversitelerdeki akademik birimler. MYO, Yüksek Okullar, Konservatuvarlar, Fakülteler, Enstitüler, Araştırma Merkezleri’dir.”dedi.

         Prof. Dr. Muzaffer ŞEKER üniversitelerin içinde bulunduğu durumla ilgili olarak şu tespitlerde bulundu: “Bilgiye ulaşmak artık kolaylaştı. Fakülteden mezun etmekle iş bitmiyor. 2.285.406 kişilik ön lisans eğitiminin 75’i sadece mezun olsun diye yapılıyor. MYO’larda ilk öce Alman sonra da İngiliz eğitim sistemi örnek alındı. 28 Şubat süreciyle çöküş süreci hızlandı. Ticaret ve Meslek Liselerinin canına okuduk. Bugün sanayide Suriyeliler çalışıyor. Usta kendi çırağını yetiştiriyor. Hadim, Taşkent’teki MYO’ların kapatılması için raporlar gönderildi. Siyasilerin devreye girmesiyle işleme konulmadı. İlahiyat Fakültelerinde okuyan öğrencilerin 65’i bayanlardan oluşuyor. Devlet kademelerinde yoğun bir şekilde bayan ağırlığı görülmektedir. Bu durum Türk aile yapısını bozmaktadır. Şu anda en büyük KİT üniversitelerdir. Mutlaka sözleşmeli akademisyenlik getirilmelidir. ”

         Farabi, Mevlana ve Erasmus projeleriyle ilgili Türkiye’nin, AB projelerini 700 milyon Euro fonladığını, karşılığında 70 milyon Euro’sunu kullanabildiğini belirten Prof. Dr. Muzaffer ŞEKER Ciddi projelerim üretilmediğini, devletin yurtdışına gönderdiği öğrenciler büyük paralar harcamasına rağmen bunlardan yararlanılamadığını, Güneydoğu’da yeni açılan üniversitelerin bir üst çatı altında toplanması gerektiğine dikkat çekerek “Necmettin Erbakan Üniversitesinde 82 ülkeden öğrenci eğitim görmektedir.”dedi.

       Üniversite hocalarının sadece derse giren değil, kendini geliştiren kişiler olması gerektiğine de değinen Prof. Dr. Muzaffer ŞEKER konuşmasının sonunda 20 civarında üniversitenin denetime açıldığını, 5 yılda bir denetimin üniversitelerin sağlıklı gelişmesi için şart olduğunu söyledi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL