Arşiv

Büyükşehir Belediye Meclisi’nde ilk toplantı yapıldı

        KONYA – Yeni Büyükşehir Yasası ile birlikte oluşan Büyükşehir Belediye Meclisi, ilk toplantısını Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek başkanlığında yaptı. Görev dağılımının yapıldığı toplantıda konuşan Büyükşehir..

Büyükşehir Belediye Meclisi’nde ilk toplantı yapıldı

        KONYA – Yeni Büyükşehir Yasası ile birlikte oluşan Büyükşehir Belediye Meclisi, ilk toplantısını Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek başkanlığında yaptı. Görev dağılımının yapıldığı toplantıda konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Büyükşehir Meclisi’nin bundan sonra Şehir Meclisi olarak hizmet vereceğini, hep birlikte güçlü, cazibe merkezi yerleşim yerleri oluşturmak için çalışacaklarını söyledi.
         Yeni Büyükşehir Yasası ile birlikte oluşan Büyükşehir Belediye Meclisi, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek başkanlığında çalışmalarına başladı. Yeni dönemin ilk toplantısına başkanlık eden Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Yeni Büyükşehir Yasası ile birlikte başlayan sürecin hayırlı olmasını diledi.
          CAZİBE MERKEZİ ŞEHİRLER OLUŞACAK
          Yeni Büyükşehir Yasası’nda bu yıl kurucu dönem başladığını, bu dönemi hep birlikte başarıyla geçirmek gerektiğini dile getiren Başkan Akyürek, “Bu kuruluş dönemi çalışmasıyla birlikte güçlü, cazibe merkezi yerleşim yerleri oluşturmamız gerekiyor. Öncelikle ilçe merkezlerinin ve beldelerin cazibe merkezi olmasını sağlamalıyız” dedi. Konuşmasında, beldelerdeki altyapı eksiklerinin 2016 sonuna kadar tamamlanacağını, kanalizasyon ve su sorunu olan belde kalmayacağını kaydeden Başkan Akyürek, 2016 sonuna kadar köylerin su probleminin de çözüleceğini, buna göre planlama yaptıklarını dile getirdi.
         TOPYEKÜN KALKINMA SAĞLANACAK
          İl Genel Meclisi üyelerine bugüne kadar yaptıkları çalışmalar nedeniyle teşekkür eden Başkan Akyürek, “Bundan sonra İl Genel Meclisi’nin sorumlulukları, belediye meclislerinin sorumlulukları Büyükşehir Meclisi’nde birleşiyor. Büyükşehir Meclisi bundan sonra Şehir Meclisi olarak hizmet yapacak. Konya’mızın en ücra köyüne kadar her bölgede hizmet verecek ve belli bir ortalama seviyeyi hep birlikte yakalamaya çalışacağız. Karşılıklı saygıyla şehrimize hep birlikte hizmet edeceğiz” dedi.
          BÜYÜKŞEHİR MECLİSİ’NDE GÖREV DAĞILIMI
          Yeni dönemin ilk meclis toplantısında birinci ve ikinci başkanvekilleri, başkanlık divanı katip üyelikleri, belediye encümeni ile ihtisas komisyonu üyeleri belirlendi. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ile birlikte 131 üyeden oluşan Konya Büyükşehir Belediye Meclisi’nde Birinci Başkanvekilliğine Mithat Büyükalim, İkinci Başkanvekilliğine Mehmet Çalık, Başkanlık Divanı Katip Üyeliklerine Sabri Çelik ve Gamze Karacan, Encümen Üyeliklerine ise, Mahmut Sami Şahin, Ömer Eğer, Mustafa Uzbaş, Yahya Ak, Ramazan Durmazer seçildi. Büyükşehir Meclisi’nde Çevre Sağlık, Ulaşım, Tarımsal Kalkınma, İmar ve Bayındırlık, Plan ve Bütçe, Kent Ekonomisi ve Meslek Odaları, Eğitim-Kültür-Gençlik ve Spor, Kadın ve Aile Destek Hizmetleri, Engelsiz Şehir ve Sosyal Hizmetler komisyonlarında görev alacak üyeler de belirlendi. 7 kişiden oluşan komisyonlar 1 yıl süreyle görev yapacak.
           Büyükşehir Belediye Meclisinde Ak Parti’den 82, MHP’den 12, BBP’den 3, CHP’den de 1 üye yer alıyor. 32 ilçe İlçe Belediye Başkanı ve Büyükşehir Belediye Başkanı ile meclis toplamı 131 üyeden oluşuyor. 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL