Arşiv

Cezaevindeki Ahmet Yürük’ün Adli Tıp Raporu Bekleniyor

         Ak Parti Konya Milletvekili Mustafa Akış, bir suçtan dolayı cezaevinde yatması nedeniyle tedavi sürecinin yarım kaldığı ileri sürülen ve oğulları aracılığıyla Cumhurbaşkanına mektup yazarak kendilerine yardımcı olması çağrısında bulunan..

Cezaevindeki Ahmet Yürük’ün Adli Tıp Raporu Bekleniyor

         Ak Parti Konya Milletvekili Mustafa Akış, bir suçtan dolayı cezaevinde yatması nedeniyle tedavi sürecinin yarım kaldığı ileri sürülen ve oğulları aracılığıyla Cumhurbaşkanına mektup yazarak kendilerine yardımcı olması çağrısında bulunan Ahmet Yürük’ün durumuyla ilgili olarak çalışma yürüttüklerini söyledi. 
         Akış, yaptığı açıklamada konunun takipçisi olduğunu belirtirken, bu konuda öncelikle Adli Tıp Kurumu’nun vereceği raporun beklendiğini söyledi. Raporun hızlandırılması konusunda Adli Tıp Kurumu Başkanı ile görüşme yaptığını vurgulayan Akış, “Bu konuyu takip ediyorum. Bu raporun olumlu ya da olumsuzluğu yönünde bizim bir talepte bulunmamız söz konusu olamaz. Ancak, raporun bir an önce çıkması konusunda girişimlerimiz oldu. Buradan çıkacak rapor öncelikle Konya Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilecek, ardından Adalet Bakanlığı’na sunulacak. Bakanlık da eğer rapor müspet çıkarsa, Cumhurbaşkanlığına affı konusunda talepte bulunacak. Prosedür böyle işliyor, süreci takip ediyoruz” dedi. 
         Akış, Ahmet Yürük’ün durumuyla ilgili olarak yüzünün son durumunu gösteren fotoğrafla birlikte Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’le de konuştuklarını belirterek, “Sayın Cumhurbaşkanımızın af yetkisi öyle herkes için yok. Ama şöyle bir durum var; Adli Tıp Kurumu’nun bu konuda önce rapor vermesi lazım. Eğer, rapor müspet olursa Cumhurbaşkanımızın takdir yetkisi var. Müspet bir rapor olmaması halinde ise böyle bir takdir yetkisi bulunmuyor. Kendisi de bu konuda oldukça hassas zaten” diye konuştu. 
         Beyşehir’e bağlı Üzümlü beldesinde oturan Ahmet Yürük’ün, 2010 yılında geçirdiği ateşli bir silah kazası sonucu yüzü parçalanmış, ağır doku kaybına uğrayan Yürük, yapılan estetik operasyonları ile yeniden yaşama tutunmaya çalışırken, yargılandığı bir suçtan dolayı hakkında verilen mahkumiyet kararının Yargıtay tarafından onanmasının ardından cezasının infazı için Konya E Tipi Kapalı Cezaevi’ne konulmuştu. 6 aydır aynı cezaevinde kalan Yürük, tedavi sürecinin hapiste olmasından dolayı yarım kaldığını öne sürerek, oğulları aracılığıyla cezasının kalan kısmının infazının ertelenmesi konusunda basına açıklamalarda bulunmuş, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e mektup yazarak kendisinden bu konuda yardım istediklerini de belirtmişti

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL