Arşiv

Doğalğaz Bir Başka Bahara

        BEYŞEHİR – Nüfusu 10 binin üzerinde olan ilçelerde elektrik abonelerinin yüzde 60’ının müracaat etmesi halinde, BOTAŞ’ın doğal gaz iletimini o bölgeye götüreceği açıklanmıştı. Ancak, Beyşehir’de yapılan çağrılara,..

Doğalğaz Bir Başka Bahara

        BEYŞEHİR – Nüfusu 10 binin üzerinde olan ilçelerde elektrik abonelerinin yüzde 60’ının müracaat etmesi halinde, BOTAŞ’ın doğal gaz iletimini o bölgeye götüreceği açıklanmıştı. Ancak, Beyşehir’de yapılan çağrılara, düzenlenen kampanyaya rağmen yeterli abone sayısına ulaşılamayınca doğalgaz umudu bir başka bahara kaldı. 

DOĞALGAZDAN SADECE 8 İLÇE YARARLANABİLECEK

        Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, yaklaşık 6 ay önce çıkarılan Bakanlar Kurulu kararıyla Türkiye’deki ilçelerden nüfusu 10 bini aşan yerlere doğalgaz gelmesi için fırsat sunduklarını anımsattı.
        10 bin nüfusun üzerindeki ilçelerde elektrik abonelerinin yüzde 60’ının müracaat etmesi halinde BOTAŞ’ın oraya da doğal gaz iletim hattını götüreceğini ifade ettiklerini vurgulayan Yıldız, “Ne yazık ki, şu ana kadar 8 ilçemiz müracaat yaptı. Herhalde yeterince duyuramadık diye düşünüyoruz. 200 civarında ilçe hedeflenmişti 10 bin nüfusun üzerinde ama 8 ilçemizin bu şartlara uyduğunu gördük. Bu manada ilerleyen süreçte diğer ilçelerimize de benzeri bir hizmet imkanı sunabilmek için gelen talepleri değerlendireceğiz.Ama öncelikle bu 8 ilçeye doğalgazı götürmüş olacağız.”dedi.Yıldız, Türkiye’de nüfusun yüzde 83’üne doğalgaz gittiğini, özellikle meskenlerde, sanayide doğalgazın daha fazla kullanılması gerektiğini söylediklerini sözlerine ekledi.

DOĞALGAZ GELMESİ İÇİN SEFERBERLİK İLAN EDİLMİŞTİ.

        Beyşehir’e doğal gaz gelmesi için ilçede sivil toplum örgütlerinin önderlik ettiği, siyasi irade ve Belediye’nin de destek verdiği bir kampanya düzenlenerek bu hususta adeta seferberlik ilan edilmişti. Kampanya kapsamında ilçedeki elektrik abonelerine çağrılar yapılarak 335 lira olan  ön abonelik bedelinin İl Özel İdaresi’nin Beyşehir Halkbank Şubesi’nde açtığı doğal gaz bağlantı hesabına yatırılması istenmişti. Bu süre 29 Ekim’de doldu ancak yeterli müracaat olmaması üzerine kampanyadan istenilen sonuç elde edilemedi. Bu konudaki umutlar bir başka bahara kaldı. Beyşehir’de 500’e yakın kişinin istenilen bağlantı bedelini ilgili banka şubesine yatırarak müracaatta bulunduğu öğrenildi. Ancak, bu sayı ilçe genelindeki elektrik abone sayısının yüzde 5’ine bile tekabül edemedi.
        Bağlantı bedelini yatıran abonelerin yatırdıkları paraları geri alabilecekleri de açıklanmıştı. 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL