Arşiv

Erdoğan’dan Kandil Mesajı

            BEYŞEHİR-Erdoğan mesajında; Mirac mucizesi olarak bilinen olay; İsra ve Mirac olmak üzere iki bölümden meydana gelmektedir. Birinci bölüm yani “İsra” Kur’an-ı Kerimde, ikinci bölüm..

Erdoğan’dan Kandil Mesajı

            BEYŞEHİR-Erdoğan mesajında; Mirac mucizesi olarak bilinen olay; İsra ve Mirac olmak üzere iki bölümden meydana gelmektedir. Birinci bölüm yani “İsra” Kur’an-ı Kerimde, ikinci bölüm olan “Mirac” Hadis-i Şeriflerde bildirilmiştir.
            İlk bölüm olan İsra Kuran-ı Kerimin isra suresinde şöyle açıklanmıştır. “Kendisine ayetlerimizden bir kısmını gösterelim diye kulunu (Muhammed’i) bir gece Mescid-i Haram’dan çevresini bereketlendirdiğimiz Mescid-i Aksa’ya götüren Allah’ın şanı yücedir. Hiç şüphesiz o, hakkıyla işitendir, hakkıyla görendir.”(İsra Suresi ayet;1)
           Mirac ise, sözlükte merdiven, yukarı çıkmak, yükselmek aracı ve yükselme yeri anlamlarına gelir. Dinen miraç; İsra olayının Mescid-i Aksa’dan sonra gerçekleşen peygamberimizin semaya yükselmesidir.
           Âlimler Miracın uyanık halde ruh ve cesetle birlikte gerçekleştiği görüşü üzerinde birleşmişlerdir.
           Cebrail (a.s) Hz. Muhammed (s.a.v)’i ‘Burak’ adında bir binitle Mescidi Haram’dan, Mescidi Aksa’ya götürmüş, oradan da birlikte semalara yükselmişlerdir. Peygamberimiz sidretül müntehaya ulaşmış ve miraç mucizesi gerçekleşmiştir. Sidre-i münteha yaratıklar âleminin son noktası. Necm suresi 18. Ayetinde “Andolsun o, Rabbinin en büyük ayetlerinden bir kısmını gördü” buyurulur.
           1-Efendimiz bu gece Bakara Suresinin son ayetlerini, Allah’a şirk koşmayanların büyük günahlarının affolunacağı müjdesi ve beş vakit namazla dönmüştür ki, bu üç hediye çok önemlidir. (Sahihi Müslim İman bahsi; 279)
          2-Bu gece farz kılınan namazla mü’minler, tıpkı her zaman örnek aldıkları Resulullah gibi, hiçbir aracıya gerek olmaksızın Allah’ın huzuruna varır,  manevi yükseliş yolunda olur. Bu gece Allah rızası için çok namaz kılalım, bilhassa kazaya kalan namazlarımızı hatırlayarak beş vakit ve 3 rekât vitir namazını kaza edelim. Hadis-i Şerifte “namaz müminin miracıdır” buyruluyor.
          3-Miracın Mekke’den Mescidi Aksa’ya kadar olan kısmına efendimizin geceleyin götürülüşüne “İsra” dendiğini yukarda belirtmiştik. Kur’an’ın 114 Suresinden birinin adıdır İsra. 17. Sure İsra suresidir. İsra suresinde ki bazı emirlere, Allah’ımızın bizden istekleri olan ayetlere kısaca göz atalım;

-Allaha ortak koşmayınız

-Anne ve babanıza itaat ve hürmet ediniz.

-Hak sahiplerine haklarını veriniz.

-İsraf etmeyiniz.

-Aşırılıklardan sakınınız.

-Çocuklarınız öldürmeyiniz.

-Yetimlere iyi muamele ediniz.

-Ölçü ve tartıda doğruluktan ayrılmayınız.

-Bilmediğiniz bir şeyin ardına düşüp körü körüne yürümeyiniz.

-Yeryüzünde kibir ve gurur taslayarak yürümeyiniz.

Bu kutlu gecenin sonunda Mekke’ye dönen Efendimizin bu yolculuğuna yani İsra ve Miraca müminler tereddütsüz inanmışlardır.

4-Bu geceyi bir ilahi fırsat olarak bilip namaz kılarak, tövbe istiğfarda bulunarak, Kur’an-ı Kerim okuyarak, Kelime-i Tevhid okuyarak, muhtaçların ihtiyaçlarını karşılayarak, sıla-i rahim yani akrabayı ziyaret ederek, mü’minlerle tebrikleşerek ve nefis muhasebesi yaparak değerlendirmeliyiz.

5-Bu gecenin mana ve önemini anlatan konuşmaları vaazları dinlemeli, Siyer-i Nebi kitaplarından Mirac olayını okumalı ve ev halkına miracı anlatmalıyız.

6- Bu geceyi oruçla karşılamak sevaptır. Bu gece ailece hep beraber camilere giderek cemaatle namaz kılmamız, geceyi ihya etmemiz Mirac Kandili fırsatını değerlendirmektir.

7-Ömrümüzün son Mirac Kandili mi bilmiyoruz o halde nasip olduğumuz bu geceyi değerlendirmeliyiz.

8-Tefekkürde bulunmalı yani ‘nereden geldim, niçin geldim, bu aleme beni getirenin benden isteği nedir, nereye gideceğim, gittiğim yerde ne var, ne olacak..gibi soruların cevabına hazırlanmalıyız

9-Ahrete göç eden sevdiklerimize bu gece hediyeler gönderelim. Onlar için dualar edelim, Allah’ımızın affını, bağışlamasını dileyelim.

10- Bu gece çok dua edelim. Çok yalvarıp yakaralım. Allahu Teâlâ “Bana dua ediniz, duanızı kabul edeyim” buyurmaktadır.

Tüm Müslüman kardeşlerimizin miraç kandilini tebrik eder, hayırlara, bereketlere, mutluluklara vesile olmasını diler, namazlarımızın her daim bizleri Rabbimizle buluşturan bir Mirac olabilmesi duasıyla.

Kandiliniz mübarek olsun.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL