Arşiv

Eşrefoğlu Cami Alan Yönetimi Oluşturuldu.

             BEYŞEHİR – UNESCO’nun dünya mirası geçici listesine kabul edilen Beyşehir ilçesindeki tarihi Eşrefoğlu Camisi’nin kalıcı listeye girebilmesi için yürütülen çalışmaların sürdüğü bildirildi.      ..

Eşrefoğlu Cami Alan Yönetimi Oluşturuldu.

 

           BEYŞEHİR – UNESCO’nun dünya mirası geçici listesine kabul edilen Beyşehir ilçesindeki tarihi Eşrefoğlu Camisi’nin kalıcı listeye girebilmesi için yürütülen çalışmaların sürdüğü bildirildi.
            Beyşehir Belediye Başkanı İzzet Taşcı, gazetecilere yaptığı açıklamada, Türk ahşap mimari tarzının en güzel örneklerinden birisi olan tarihi caminin kalıcı listeye dahil edilmesi için Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Beyşehir Belediyesi arasında çalışma yürütüldüğünü söyledi. Taşcı, tarihi mekanın alan yönetimi ile ilgili Anıtlar Eser Kurulu’nun kuruluş ve görevleri ile yönetim alanlarının belirlenmesine ilişkin usul ve esaslar hakkında yönetmelik gereği alan yönetimi oluşturulduğunu da belirterek, şu bilgileri verdi: “Kalıcı liste için alan yönetimi planlamasının hazırlanması gerekiyordu. Biz de alan yönetimini belirleyerek Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bildirdik.
           Caminin alan yönetimine sanat tarihçisi Yrd. Doç.Dr. Yaşar Erdemir başkanlık edecek. Ayrıca, alan yönetiminde sosyolog Prof. Dr. Ahmet Taşğın, Yrd. Doç. Dr. Aziz Öztürk, turizmci Halit Bozabalı, şehir plancısı Fatih Yılmaz ve sanat tarihçisi ve arkeolog olan Konya Müzeler Müdürü Yusuf Benli gibi isimler de yer alacak. Oluşturulan yönetimle birlikte alan çalışması hazırlanacak. Tarihi caminin Unesco dünya mirası kalıcı listesine girmesi konusunda çok büyük avantajlarımız var. Biz bu avantajları en iyi şekilde işleyerek kalıcı miras listesine girmesini hedefliyoruz.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL