Arşiv

Eşrefoğlu Camii UNESCO Kalıcı Listesi Çalışmaları Devam Ediyor

BEYŞEHİR – Beyşehir Belediye Başkanı Murat Özaltun, yaptığı açıklamada, Beyşehir’de UNESCO’nun dünya kültür mirası geçici listesinde tarihi Eşrefoğlu Camisi’nin yanı sıra, Eflatunpınar Hitit Kutsal Anıtı ve Havuzu’nun da yer aldığını..

Eşrefoğlu Camii UNESCO Kalıcı Listesi Çalışmaları Devam Ediyor

BEYŞEHİR – Beyşehir Belediye Başkanı Murat Özaltun, yaptığı açıklamada, Beyşehir’de UNESCO’nun dünya kültür mirası geçici listesinde tarihi Eşrefoğlu Camisi’nin yanı sıra, Eflatunpınar Hitit Kutsal Anıtı ve Havuzu’nun da yer aldığını söyledi.
         Her iki kültürel mirasla ilgili kalıcı listeye dahil olması ile ilgili çalışmaların devam ettiğini vurgulayan Özaltun, “Eşrefoğlu Camisi ile ilgili olarak geçtiğimiz günler itibariyle Beyşehir’de alan yönetimi toplantısını yaptık. Şu anda yapılan çalışmalar kalıcı listeye girmesi için devam eden rutin işlemler. Bu işlemler hızlı bir şekilde gerçekleştikten sonra 2015 yılı içerisinde yapılacak olan toplantıda ilk kalıcı listeye girmek için aday olacağız. Tabi burada gerekli çalışmalar, alan yönetimi olsun, diğer çalışmalarımız hem Konya hem de Konya dışındaki milletvekillerimizin ve bürokrasi düzeyinde gerçekleşen desteklerle devam ediyor. Her iki eserimizin de bir an önce kalıcı listeye girmesi tabiî ki en büyük dileğimizdir. İnşallah önümüzdeki yıllarda Beyşehir’deki eserlerimizin kalıcı listeye gireceğini umut ediyoruz.”dedi.
         Özaltun, özellikle tarihi Eşrefoğlu Camisi’nin ziyaretçi yoğunluğunun her geçen gün arttığına da dikkati çekerken, tarihi mekanın zaman zaman hafta sonları 5 bine kadar ziyaretçi ağırladığını dile getirdi.
        AK Parti Konya Milletvekili Mehmet Babaoğlu da Beyşehir ilçesine bağlı dış mahalleleri ziyaretinden önce tarihi Eşrefoğlu Camisi’nde yaptığı açıklamada, dünya kültür mirası geçici listesinde yer alan tarihi Eşrefoğlu Camisi’nin kalıcı kültür mirasına alınması için  çalışmalar yürütüldüğünü belirterek, “Bununla ilgili konuları hem belediye başkanımız, hem de Konya’daki yetkililerimizle yakından takip ediyoruz. Biçim Konya’da böyle birkaç tane daha değerimiz var. Onların başında Eşrefoğlu Camisi geliyor. Bununla ilgili dünyada en yüksek seviyede tanınırlık ve en önemli listelere geçmesi ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor”dedi. Milletvekili Babaoğlu, ziyareti ile ilgili de bilgiler verirken, AK Parti olarak yerel halkla bütünleşen bir yapıya sahip olduklarını   dile getirerek, “Bizim için sadece seçim zamanı değil, yılın 365 günü çalışma, halkla bütünleşme, milletle bütünleşme önemlidir. Bu çerçevede biz her gün sahadıyız.
         AK Parti milletvekilleri olarak Sayın Başbakanımızın liderliğine, onun öncülüğüne layık olmaya çalışıyoruz vekiller olarak. Bu kapsamda çalışmalarımızı sahada yürütüyoruz.Bugün Beyşehir’in 10 mahallesine yönelik ziyaret gerçekleştireceğiz, seçmenimize desteklerinden ötürü teşekkürlerimizi ifade etmeye devam edeceğiz.”dedi.
         AK Parti Konya Milletvekili Babaoğlu’na dış mahalle ziyaretlerinde Başkan Özaltun’un yanı sıra, AK Parti İlçe Başkanı Mustafa Şenol ile partililer de eşlik etti.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL