Arşiv

Eti Alüminyum Bayavşar Kömür İşletmeleri’nde Grev

BEYŞEHİR – Seydişehir’de kurulu bulunan Eti Alüminyum A.Ş. bünyesindeki Bayavşar Kömür İşletmelerinde çalışan 170 işçi, sendikal örgütlenmelerine izin verilmediği gerekçesiyle süresiz iş bıraktı.       Türkiye Maden-İş Sendikası Konya ve..

Eti Alüminyum Bayavşar Kömür İşletmeleri’nde Grev

BEYŞEHİR – Seydişehir’de kurulu bulunan Eti Alüminyum A.Ş. bünyesindeki Bayavşar Kömür İşletmelerinde çalışan 170 işçi, sendikal örgütlenmelerine izin verilmediği gerekçesiyle süresiz iş bıraktı.
       Türkiye Maden-İş Sendikası Konya ve havalisi Şubesinin sendikalaşma faaliyeti yürüttükleri için 16 işçinin işveren tarafından Seydişehir dışındaki iş yerlerine gönderildiğini iddia eden Bayavşar Kömür İşletme işçileri, bu arkadaşlarını tekrar iş yerlerine dönünceye kadar eylemlerini sürdüreceklerini açıkladı.
        Bugün işbaşı yapmayan ve iş yeri önünde topluca süresiz iş bırakma eylemini başlatan işçiler adına konuşan Türkiye Maden-İş Sendikası Konya ve havalisi Başkanı Yıldırım Beyazıt Çetin, “Biz, arkadaşlarımızla geçen ay bir örgütlenme faaliyetinde bulunduk. Arkadaşlarımız çoğunluğu sağlayabilecek şekilde üye oldu. Tabi bunu işveren duyar duymaz 16 tane baş çeken diyebileceğimiz arkadaşlarımızı il dışında saçma sapan görevlere verdi. Örneğin; İstanbul havalimanı, Artvin, Çankırı, Rize gibi değişik yerlere üçer, beşer kişi görevlendirme yaptılar. Bu tamamen sendikal oluşumu engellemek içindir. Arkadaşlarla biz karar aldık, bu 16 arkadaşımızı göndermeyeceğiz” dedi. İşçilerin sendikalaşma nedeni ile şehir dışına gönderilmek istendiğini savunan Çetin, “İşverenimiz sendikaya baskı yapma metodunu seçti ancak biz arkadaşlarımızı göndermeyeceğiz. Şuan iki vardiyaya hiçbir arkadaşımız girmeyecek. Bizim istediğimiz bu arkadaşlarımızın burada işlerine devam etmeleridir. Biz, iş yerlerimize dönerek çalışmaya başlayacağız” şeklinde konuştu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL