Arşiv

Fasıllar Mysthia Antik Kenti’nde Bakanlık İncelemesi

BEYŞEHİR – Beyşehir İlçe Belediyesi’nin bir süre önce antik kentin turizm bölgesi ilan edilmesi için yaptığı başvuru üzerine Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım Geliştirme ve Planlama Daire Başkanlığı’ndan gelen yetkililer,..

Fasıllar Mysthia Antik Kenti’nde Bakanlık İncelemesi

BEYŞEHİR – Beyşehir İlçe Belediyesi’nin bir süre önce antik kentin turizm bölgesi ilan edilmesi için yaptığı başvuru üzerine Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım Geliştirme ve Planlama Daire Başkanlığı’ndan gelen yetkililer, alanda incelemelerde bulundu.

Beyşehir Belediyesi Strateji Geliştirme Müdürü Naci Habir ile Fasıllar Mahallesi Muhtarı Fahrettin Kibar’ın da eşlik ettiği gezide, Ankara’dan gelen bakanlık yetkilileri alanda bulunan tarihi eserleri de yerinde görerek inceledi. Gezide, bakanlık yetkililerine ilçenin tarihi, doğal ve kültürel değer ve zenginlikleriyle ilgili bilgiler aktarılırken, tanıtıcı broşür ve dökümanlar da verildi.

Beyşehir Belediye Başkanı Murat Özaltun, antik kentin turizm bölgesi ilan edilerek turizme kazandırılması konusunda daha önce hazırladıkları dosyayı Kültür ve Turizm Bakanlığı’na teslim ettiklerini hatırlatarak, “Beyşehir Belediyesi olarak bölgedeki tarihi doku ve zengin potansiyelin daha da ön plana çıkarılarak turizme kazandırılmasını arzu ediyoruz. Bakanlık yetkililerinin bölgedeki incelemesi de bu kapsamda gerçekleştirildi” dedi.

Özaltun, Kurtbeşiği Anıtı ile ünlü Antik Mystiha Kenti’nin eserlerinin günümüzde hala koruma altına alınamadığını ve buradaki tarihi değerlerin bugüne kadar kendi kaderine terk edildiğine vurgu yaparak, bölgenin turizm bölgesi ilan edilmesiyle birlikte ilçeye gelen yerli ve yabancı turist sayısının daha da artacağını kaydetti. Özaltun, “Bu bölgeye yapılacak yönlendirmelerle, ilçemiz ve Fasıllar Mahallemizin ekonomisi büyük canlılık kazanacak ve devletimizin 2023 kırsal kalkınma bölgeleri projesine de  katkı sağlanmış olacaktır. Bakanlığımızdan bu bölgeyi turizm bölges i ilan ederek turizme kazandırması hususunda çok büyük beklentiler taşıyoruz” dedi.

Yetkililerin yaptıkları incelemelerin ardından hazırlayacakları raporu bakanlığa sunacakları belirtildi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL