Arşiv

Kamuda Kılık Kıyafete Özgürlük

              BEYŞEHİR – Memur-Sen Beyşehir İlçe Başkanı Ertuğrul Koçer, Beyşehir Belediyesi İş Merkezi’nin zemin katında başlatılan imza kampanyası nedeniyle bazı sendika temsilcileri ile bir araya gelerek basın açıklaması..

Kamuda Kılık Kıyafete Özgürlük

 

            BEYŞEHİR – Memur-Sen Beyşehir İlçe Başkanı Ertuğrul Koçer, Beyşehir Belediyesi İş Merkezi’nin zemin katında başlatılan imza kampanyası nedeniyle bazı sendika temsilcileri ile bir araya gelerek basın açıklaması yaptı. Koçer, Memur Sen Konfederasyonu olarak kurulduğu 1995 yılından beri temel hak ve özgürlüklerin tam anlamıyla sağlanması, din ve vicdan hürriyetinin en geniş şekilde yaşanabilmesi için birçok etkinlik düzenleyip bu yönde taraf olduklarını vurguladı.Sendika olarak savundukları ilke ve değerlere yönelik dayatmaların da her zaman karşısında durduklarını dile getiren Koçer, “Bu çerçevede genel merkezimiz tüm kamuoyunu da eylemlilik sürecine dahil edecek şekilde, ‘Kamuda kılık-kıyafet özgürlüğü için 10 milyon imza kampanyası’ kararı almış olup, bugünden itibaren de ilçemizin değişik noktalarında bu kampanya başlatılmıştır” dedi.

            “Saç, sakal, bıyık, bıyık, favori ve tırnak uzunluğu ile ilgilenen, kadınlara başı açık olmayı dayatan, kazağın yakasıyla, pantolonun kumaşıyla ayakkabının topuk boyuyla ilgilenen 1982 model darbe dönemi kalıntısı” olarak nitelendirdikleri kılık kıyafet yönetmeliğinin değişmesini istediklerini belirten Koçer, “Anayasa referandumunda kadınlara ayrıcalık hakkını onaylayan milletimiz bilsin ki, kamuda kadınlar kategorize edilmekte ve kadınlar arası ayrımcılık uygulanmaktadır. Ülkenin hür ve eşit bütün vatandaşları aynı hakları kullanamamakta, kadın eşitsizliğine neden olunmakta ve özellikle inancı gereği baş örtüsü takan kamu çalışanlarına zorla başları açtırılmakta ve bu uygulamayla bizzat devlet tarafından kadına psikolojik şiddet uygulanmaktadır. Anayasa’da ve herhangi bir kanunda yeri olmayan, 1982 tarihli darbe döneminin iklimini yansıtan kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanların kılık kıyafet yönetmeliği marifetiyle ihdas edilen yasak ve sınırlamalar daha fazla gecikmeden tedavülden kaldırılmalıdır. Bu konuda ödenmiş bedeller unutulmadan, yeni bedellerin ödenmemesi için bu düzenleme en kısa zamanda yapılmalıdır. Memur-Sen camiası olarak, geçmişten bugüne kadar her fırsatta dile getirdiğimiz, sayısız eylem yaptığımız çalışma hayatında başörtüsü yasağının kalkması talebimizi içeren ve toplayacağımız irade beyanı şeklindeki imzaları, genel merkezimiz aracılığıyla başta başbakanlık, TBMM, siyasi parti başkanlıkları ve Cumhurbaşkanlığına ulaştıracağız. Bu konuda, kampanyamıza toplumsal duyarlılığı olan sivil toplum örgütleri, tüm kamu çalışanları ve halkımızı destek olmaya davet ediyoruz” ifadelerini kullandı

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL