ResimLink - Resim Yükle
Arşiv

Kulu ve Yunak’ta Dört Mahalleye Kanalizasyon

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Kulu Karacadağ, Yunak Piribeyli, Koçyazı ve Kuzören mahallelerinde kanalizasyon şebeke yapım çalışmalarına başlandığını söyledi. Başkan Akyürek, kanalizasyon inşaatının 2016 yılında tamamlanacağını söyledi.     ..

Kulu ve Yunak’ta Dört Mahalleye Kanalizasyon

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Kulu Karacadağ, Yunak Piribeyli, Koçyazı ve Kuzören mahallelerinde kanalizasyon şebeke yapım çalışmalarına başlandığını söyledi. Başkan Akyürek, kanalizasyon inşaatının 2016 yılında tamamlanacağını söyledi.
        Konya’da su ve kanalizasyon çalışmalarını sorunsuz olarak gerçekleştirmeye devam eden Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, Kulu ve Yunak’ın bazı mahallelerinde 130 kilometre uzunluğundaki kanalizasyon şebeke çalışmalarına başladı. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Kulu ilçesinin Karacadağ, Yunak ilçesinin Piribeyli, Koçyazı ve Kuzören mahallelerinde toplam maliyeti 15 milyon 686 bin lira olan kanalizasyon şebeke çalışmalarının başladığını ifade etti. Başkan Akyürek, “Yeni Büyükşehir Yasası gereği tüm mahallelerin sorumluluk alanımıza girmesi, nüfusun giderek artması ve nüfusa bağlı olarak atıksu miktarının artması dolayısıyla KOSKİ Genel Müdürlüğümüz tarafından Kulu ilçemiz Karacadağ, Yunak ilçemiz Piribeyli, Koçyazı ve Kuzören mahallelerimizde kanalizasyon çalışmalarını başlatmış bulunuyoruz. Çevre ve toplum sağlığı için kanalizasyon şebekesi ile pis suyun yerleşim alanından uzaklaştırılması, atık sudan kaynaklanan çevresel etkilerin bertaraf edilmesi gerekiyor. Hizmet kalitesini ve sürdürülebilirliğini artırmak, yerleşim birimlerini fosseptikten kurtarmak, kanal atıklarını sağlıklı bir şekilde deşarj etmek ve kanalizasyondan kaynaklanan çevre kirliliğini önlemek amacıyla yürüttüğümüz kanalizasyon inşaatında ekiplerimiz, en kaliteli malzemeleri kullanılmakta ve çevreyi rahatsız etmemek üzere her türlü tedbiri almaktadır ” dedi. Söz konusu çalışmalar kapsamında 2 bin 202 nüfuslu Karacadağ Mahallesi’nde 47 bin metre, bin 505 nüfuslu Koçyazı Mahallesi’nde 33 bin metre, bin 348 nüfuslu Piribeyli Mahallesi’nde 24 bin metre ve 2 bin 49 nüfuslu Kuzören Mahallesi’nde 26 bin metre uzunluğunda kanalizasyon şebekesi döşenecek. Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, proje kapsamında kanalizasyon şebeke yapımında 124 bin 780 metre betonarme ve 350 metre yüksek basınca dayanıklı polietilen malzemesiyle üretilen HDPE tipi boru kullanıyor. Kanalizasyon şebekesinin sağlıklı işlemesine engel yeraltı suyu sızıntısı olan mahallelerde ise 4 bin 870 metre uzunluğunda sızdırmazlık özelliği olan cam elyaf boru (CTP) kullanılacak. Bin 200 milimetre çapındaki CTP’ler, ana kolektör hattı üzerinde döşenecek. Kanalizasyon şebekesinin inşaatına başlayan KOSKİ, Kulu ve Yunak ilçelerine bağlı dört mahalledeki kanalizasyon çalışmalarını 2016 yılında tamamlayacak.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL