Arşiv

Mevlana Bölgesinin Çehresi Değişiyor

          KONYA-Kültür ve Turizm Bakanlığı, Konya Valiliği ve Konya Büyükşehir Belediyesi arasında “Eski Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Güzel Sanatlar Galerisi binalarının yıkılarak yeni İl Kültür..

Mevlana Bölgesinin Çehresi Değişiyor

          KONYA-Kültür ve Turizm Bakanlığı, Konya Valiliği ve Konya Büyükşehir Belediyesi arasında “Eski Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Güzel Sanatlar Galerisi binalarının yıkılarak yeni İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü hizmet binası yapılması” konusunda protokol imzalandı. Konya Valiliği’nde düzenlenen toplantıya Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Özgür Özaslan, Konya Valisi Muammer Erol, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ile İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çıpan katıldı.
         ŞEHİR AÇISINDAN ÖNEMLİ BİR ÇALIŞMA
         Şehir planlaması ile ilgili önemli bir yatırım ve düzenlemeye hep birlikte imza attıklarını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Mevlana bölgesinin Mevlana Kültür Vadisi projesinin kalbini oluşturduğu gibi, aynı zamanda Türkiye’nin gözbebeği konumunda olduğunu söyledi. Başkan Akyürek, “Düzenleme çalışmamızın bir ayağında, Kışla Caddesi’ne Antalya ve Adana Yolu’ndan gelenlerin Mevlana Külliyesi’ne doğrudan ve görerek yaklaşmasını sağlayacağız. Külliyenin o cepheden görünüşünü açacak, Kültür Müdürlüğümüzün binasının yenilenmesine de vesile olacak, tarihi dokunun içinden geçecek Alaaddin-Adliye Raylı Sistem Hattı’nın daha elverişli şartlarda yapılmasını sağlayacak bir yapım, düzenleme ve işbirliği protokolünü imzalıyoruz. Sayın Bakanımızın şahsında Sayın Müsteşarımıza, Sayın Valimize ve emeği geçen herkese teşekkür ediyor, işbirliğinin devamını diliyorum” dedi.
          ÖRNEK İŞBİRLİĞİ ÇALIŞMASI
          Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Özgür Özaslan, Konya’nın barındırdığı kültürel varlığı ile istisnai konumda olduğunu belirterek, özellikle Hazreti Mevlana’nın türbesinin bulunduğu alanın sadece Türkiye’nin değil, dünyanın da önemli bir merkezi olduğunu söyledi. Bu bölgenin kentsel tasarımlarıyla ön plana çıkması açısından yapılan protokolün önemli olduğuna dikkat çeken Özaslan, “Konya Büyükşehir Belediyesi tarihi değerle sahip çıkılması konusunda önemli çalışmalar yapmaktadır. Belediyemizle işbirliğimiz devam edecek. Bu işbirliğinin diğer şehirlere de örnek olmasını temenni ediyorum” diye konuştu. Konya Büyükşehir Belediyesi ile işbirliği içinde Mevlana Müzesi düzenlemesi, yeni Arkeoloji Müzesi yapımı, Bölge Yazma Eserler Kütüphanesi gibi çalışmaları yürüttüklerini kaydeden Özaslan, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’e teşekkür etti.                        PROTOKOLÜN KAPSAMI
           Konuşmaların ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Özgür Özaslan, Konya Valisi Muammer Erol, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek arasında protokol imzalandı. İmzalanan protokol; Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’ne ait binaların, Mevlana Müzesi’nin doğu girişini kapatması ve Alaaddin-Adliye Tramvay Hattı’nın yapılıyor olması sebebiyle Konya Büyükşehir Belediyesi’ne devredilmesini, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na tahsisli eski Kültür ve Turizm Müdürlüğü binası ile Güzel Sanatlar Galerisi binalarının yıkılarak yeni İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü hizmet binası yapılmasını içeriyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL