Arşiv

Muhtardan örnek kampanya!

BEYŞEHİR-Beytepe Mahallesi Muhtarı Arif Zedef, İlçe Kaymakamlığı’nın da önderliğinde ailenin daha sağlıklı bir evde yaşaması için harekete geçerken yardım kampanyası başlattı. Zedef, hayırseverlere aileye yardım çağrısında bulunurken, “Ailemizi daha sağlıklı..

Muhtardan örnek kampanya!

BEYŞEHİR-Beytepe Mahallesi Muhtarı Arif Zedef, İlçe Kaymakamlığı’nın da önderliğinde ailenin daha sağlıklı bir evde yaşaması için harekete geçerken yardım kampanyası başlattı. Zedef, hayırseverlere aileye yardım çağrısında bulunurken, “Ailemizi daha sağlıklı bir şekilde yaşam sürebileceği 70 metrekarelik küçük bir evde yaşaması için yola çıktık. Mevcut evi yıkıp yerine daha sağlıklı bir ev yaptırmak istiyoruz. Bunun için de planı, projesi ve ruhsatı hazır. Hayırsever vatandaşlarımızdan para pul ve nakit para istemiyoruz. Sadece, tuğlasını, çimentosunu, demirini, çatı malzemelerini, evin ihtiyaç duyulanlarını karşılasınlar yeter. Herkes bu ev için bir tuğla bile dahi olsa katkı yapsa nihai amacımıza ulaşmış oluruz.”dedi.
          Beytepe Mahallesi’nde 12 yıldır muhtarlık yaptığını anlatan Zedef, 12 yıl önce ailenin burada oturması için ruhsatsız bir yapının yapıldığını vurgulayarak, “Ancak, ben durumlarını yakından biliyorum. Bu ev, çukurda olduğundan, konumundan dolayı her yağmurda, karda suyla doluyor.  Çatısı, kavak kaplamasından dolayı sürekli akıyor, kışın soğuk oluyor, nem ve rutubet eksik olmuyor. Aile fertleri, sağlıksız bir ortamda yaşadıklarından sürekli hastaneye doktora taşınıyor, hastalanıyor.”diye konuştu.
           Bu duruma mahallenin muhtarı olarak duyarsız kalamadığını anlatan Zedef, “Bundan yola çıkarak, bir kampanya başlattık. İlçe Kaymakamlığımızın da önderliğinde bu aileyi daha sağlıklı  küçük bir ev ortamında yaşaması için harekete geçtik. Öncelikle şunu yaptık; evin plan, projesini hazırlattık, ruhsatını aldık. Şu anda inşaata başlamak için her şey hazır. Kış gelmeden bu aileyi yeni evine kavuşturmak için hayırsever ailelerimizin yardımlarını bekliyoruz. Hayırseverlerimizden para pul, nakit para istemiyoruz, Sadece evin inşaatına lazım gelen kiremit, çimento, demir, tuğla, çatı malzemesi gibi ihtiyaç duyulan tüm malzemeleri alıversinler yeter. Evin yapımında baba da kendisi bedenen çalışacak. Bu aile, 4 nüfuslu bir aile idi, ancak bir kızını geçtiğimiz yıl gelin edince şimdi 3 nüfus olarak yaşamlarını idame ettiriyorlar.  Çobanlık yaptıklarından ise gelirleri ancak karınlarını doyurmaya yetiyor. Eğer, hayırseverlerimiz yardımda bulunursa bu aileyi bu durumdan kurtarmayı başarabiliriz. İnşallah Allahım’ın bizi çıktığımız bu yolda mahçup etmez.”diye konuştu.
          Zedef, ailenin yaşadığı evin bomboş olduğunu, yapının içerisinde yattıkları kilim ve yataktan başka bir şey olmadığını da belirtirken, öncelikle hedeflerinin aileyi sağlıklı bir eve kavuşturmak olduğunu, ardından evin eşyası için de bu konuda faaliyet yürüten sivil toplum örgütleri ile irtibata geçeceklerini aktardı.
              Muhtarlığın ev yaptırmak için kampanya başlattığı aile fertlerinden 44 yaşındaki  baba Haydar Dönmez ise, 1969 yılından bu yana Beyşehir’de kirada oturduklarını belirterek,  hayırsever vatandaşların yardım etmesiyle şu anda ikamet ettiği evde oturduklarını söyledi. Uzun yıllardır oturdukları evde bu şekilde yaşadıklarını anlatan Dönmez, “Ancak bu ev artık sağlıklı yaşamamıza imkan vermez hale geldi. Kış mevsiminde, yağışlı günlerde içerisi kar ve yağmur sularıyla doluyor, çatısı akıyor. Evde nem ve rutubetten oturamıyoruz. Evimiz fare dolu. Kışın sürekli  hastalandığımızdan hastaneden çıkmıyoruz. Evimizde gördüğünüz gibi hiç eşya yok. Ne gördüyseniz o. Hayırseverlerimiz yardım ederse çok memnun oluruz. Bir kızımı gelin ettim, bir çocuğum var onu da okutmaya çalışıyorum. Komşularımız ve muhtarımız da yardım etmezse biz çok perişanız. Çobanlık da yapmazsam açlıktan öleceğiz.”diye konuştu.
          Eşi Serpil Dönmez ise, 42 yaşında olduğunu belirterek, komşuların yardımlarıyla yaşam sürmeye çalıştıklarını anlatarak, “Benim sıkıntım evdeki fareler, nem ve rutubet. Halılarımız, kilimlerimiz nemden sürekli çürüyor, atıyorum. Allah razı olsun komşularımız yemek veriyor, eşya veriyor, ekmek alıyorlar. Yardımseverlerden  yeni bir ev için yardım bekliyoruz.”dedi. 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL