ResimLink - Resim Yükle
Arşiv

Olta avı da yasak!

       BEYŞEHİR – Beyşehir Gölü’nde su ürünleri avlanma yasağı döneminde bu yıl geçtiğimiz yıllardan farklı olarak olta avcılığı da yasaklandı.Uygulama yarından itibaren başlıyor ve 3 ay devam edecek. Beyşehir..

Olta avı da yasak!

 

     BEYŞEHİR – Beyşehir Gölü’nde su ürünleri avlanma yasağı döneminde bu yıl geçtiğimiz yıllardan farklı olarak olta avcılığı da yasaklandı.Uygulama yarından itibaren başlıyor ve 3 ay devam edecek.

Beyşehir Kaymakamı Muzaffer Başıbüyük başkanlığında toplanan komisyon, 15 Mart’tan itibaren başlayacak su ürünleri avlanma yasağı döneminde olta ile amatör avcılığa da yasak getirdi.

Av yasağı öncesinde Beyşehir Öğretmenevi’nde gerçekleştirilen Beyşehir Kaymakamı Muzaffer Başıbüyük, Beyşehir Belediye Başkanı İzzet Taşcı, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Nurettin Karşıyaka, İlçe Jandarma Komutanı J.Kd.Yüzbaşı Mustafa Özdemir, İlçe Emniyet Müdürü Nedim Özata, Beyşehir Doğa Koruma ve Milli Parklar Mühendisi Mehmet Şener, Beyşehir Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Erol Erdoğan ile göle kıyısı olan Konya’nın Hüyük, Isparta’nın Şarkikaraağaç ve Yenişarademli ilçelerinin yetkililerinin de katıldığı toplantıda su ürünleri avlanma yasağı dönemine ilişkin uygulanacak kararlar masaya yatırıldı.

Komisyonun aldığı kararlar daha sonra kamuoyuna açıklandı.

Açıklamada, Beyşehir Gölü’nde su ürünlerinin korunması amacıyla 1380 Sayılı Su Ürünleri Kanunu’na dikkat çekilirken, “Kanuna ilişkin yönetmeliğin 16 ncı maddesi gereğince, 21 Ağustos 2008 tarih ve 29974 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan 31 Ağustos 2008-01 Eylül 2012 tarihleri arası su ürünleri  av dönemine ait tebliğlerin 33 ncü maddesine göre Beyşehir Gölü’nde 15 Mart-15 Haziran 2012 tarihleri arasında her türlü istihsal vasıtası ile su ürünleri avcılığı yasaktır”denildi.

Açıklamada, 15 Mart’tan itibaren su ürünleri av yasağı süresi içerisinde göle hiçbir surette balıkçı teknesinin açılamayacağı, mahallinde bulunan balıkçı teknelerinin kendi limanlarında toplu olarak karaya çekileceği belirtildi.

Balık satış yerleri ve fabrikaların yasağın başlamasından itibaren 24 saat içerisinde ellerinde bulunan balık miktarını, stok tesbiti için İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’ne bildireceği, alınan kararlarla ilgili her türlü yasağa uymayanlar hakkında yasal işlem başlatılarak cezai işlem uygulanacağı anımsatıldı.

Bu arada, 15 Mart 2012 tarihinden itibaren göle balıkçı teknesi çıkışına izin verilmeyeceğinden, tüm balıkçıların bu tarihten önce göl içerisindeki atılı bulunan her türlü av malzemelerini gölden çıkarmaları gerektiği de vurgulandı.

Öte yandan, profesyonel avcılığın yanı sıra bu yıl amatör olta avcılığına da yasak getirildi. Yasak dönemde 2/2 numaralı tebliğin çizelge-6 ve 15’inci maddenin 13’üncü bendine göre Beyşehir Gölü’nde amatör (sportif) amaçlı su ürünleri avcılığının da yasak olduğu kaydedildi.

Beyşehir Gölü’nde geçtiğimiz yıllarda yasak dönemlerde Beyşehir Köprüsü ve Karaburun mevkisi ile Gölyaka-Şarkikaraağaç yolu üzerinde bulunan Pereme ile Sulak (cennet) mevkisi arasındakı kıyı bölgede amatör amaçlı olta avcılığına Kaymakamlık oluru ile müsaade ediliyordu. Ancak, bu yıl amatör avcılığa bu izin çıkmadı.

Olta avcılığı, Beyşehir Gölü’nde ancak yasağın kalktığı 15 Haziran 2012 tarihinden itibaren yine bu belirtilen alanlarla sınırlı olarak yapılabilecek. Yani, gölün diğer kesimlerinde olta avcılığına müsaade edilmeyecek.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL