Arşiv

Teknolojiye yenik düşmeyen oraklar iş başında

BEYŞEHİR-Teknoloji çıktı oraklar tarih oldu derken, köylü vatandaşlar teknolojik araçların giremedikleri dağlık alanlarda ekinlerini ellerine taktıkları ellik ve oraklarla deriyorlar.        Beyşehir’de buğday hasadı sürüyor. Ekinler teknolojiyle birlikte..

Teknolojiye yenik düşmeyen oraklar iş başında

BEYŞEHİR-Teknoloji çıktı oraklar tarih oldu derken, köylü vatandaşlar teknolojik araçların giremedikleri dağlık alanlarda ekinlerini ellerine taktıkları ellik ve oraklarla deriyorlar.

       Beyşehir’de buğday hasadı sürüyor. Ekinler teknolojiyle birlikte makinelerle derilirken, dağlık kesimler ve dar gelirli vatandaşlar ise ekini orakla derip, desteliyor. Birkaç gün kurumaya ve dinlenmeye bırakılan desteler daha sonra toplanıp harman çekiliyor. Beyşehir’in ova köylerindeki ekinleri hasat yapmak için gelen biçerdöver makineleri dererken, biçerdöver makinelerinin giremediği arazilerde ise köylü vatandaşlar sıcağa rağmen ekinleri biran önce dermek için çalışıyor. 
“Ömrümüz bu tarlalarda geçti” diyerek kendini bildi bileli ekini orakla derdiklerini belirten Ayşe Say, “Sıcakmış, güneş başımıza geçermiş bilmeyiz biz. Kendimizi bildik bileli ekini oraklarla derer, desteler haline getirdikten sonra bir hafta bekletir sonrada harman kurar derilen ekinleri harmanda çekeriz. Ama bundan şikayetçi değiliz bizler alışığız, atalarımız da böyle dererdi ekinleri, böyle harman çekerlerdi. Bizim çocukluğumuz, ömrümüz destelerin arasında geçti” diye konuştu. 
    Derilen ekinlerin genellikle dağlık kısımlarda olduğunu, bu nedenle sabahın erken saatlerine eşeklerine binerek yola çıktıklarını dile getiren Say, “Günümüzde teknolojik makineler ile ürünü biçmek ve hasat etmek daha da kolaylaştı. Fakat bazı kıraç ve engebeli arazilere bu makineler giremiyor. Biz de ürünümüzü eskiden olduğu gibi ellerimizle deriyor, toplayarak deste deste yaparak bir araya harmanlıyoruz. Daha sonra da bir süre iyice kurumasını bekliyor ve zamanı gelince de harmanı çekiyoruz” şeklinde konuştu.   

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL