Arşiv

Terk edilen maden sahaları rehabilite ediliyor

BEYŞEHİR-Beyşehir ve Seydişehir ilçelerinde terk edilen maden sahalarının rehabilite edilmesi için çalışma başlatıldığı bildirildi. Beyşehir Orman İşletme Müdürü Şambaz Arık, yaptığı açıklamada, Orman ve Su İşleri Bakanlığının hazırladığı ve Orman Genel..

Terk edilen maden sahaları rehabilite ediliyor

BEYŞEHİR-Beyşehir ve Seydişehir ilçelerinde terk edilen maden sahalarının rehabilite edilmesi için çalışma başlatıldığı bildirildi.

Beyşehir Orman İşletme Müdürü Şambaz Arık, yaptığı açıklamada, Orman ve Su İşleri Bakanlığının hazırladığı ve Orman Genel Müdürlüğünün yürüttüğü “Maden Sahaları Rehabilitasyon Eylem Planı 2014-2018” çalışmasının Beyşehir ve Seydişehir ilçelerinde de uygulandığını belirtti.

Eylem planı kapsamında Orman İşletme Müdürlüğü sınırlarındaki Beyşehir’de 110, Seydişehir’de ise 140 hektar alanın rehabilite edileceğini vurgulayan Arık, 2 aydır devam ettikleri proje, arazi ve tesis çalışmalarında son aşamaya geldiklerini ifade etti.

Terk edilen maden sahalarında dozerle sürüm işlemi yapıldığını anlatan Arık, şöyle konuştu:

“Seydişehir’in Madenli Mahallesi sınırlarında bulunan maden sahalarında bir yandan dozerle sürüm işlemleri devam ederken, diğer yandan sürümü gerçekleşen sahalara karpelli sedir tohumu ekimini gerçekleştiriyoruz. Yıl sonuna kadar buradaki çalışmaları bitirmeyi hedefliyoruz. Çalışma sona eren ya da terk edilen maden ve pasa sahalarının rehabilite edilmesi suretiyle yeniden bu alanlarda orman kurmayı ve yeşil örtüyü kazandırmayı amaçlıyoruz.”

Arık, eylem planı kapsamında 5 yıl içerisinde bitirilmesi istenen maden sahalarındaki çalışmayı 1 yılda tamamlamayı hedeflediklerini kaydetti.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL