Arşiv

Yemden tasarruf etmek için sürüleri dağa çıkarıyorlar

DERBENT-Kış aylarında artan yem maliyetinden kurtulmak isteyen küçükbaş hayvan sahipleri, sürülerini dağlık alanlara çıkarıyor. Derbent ilçesinde çobanlık yapan Mevlüt Olukçay, kış döneminde çoğunluğu koyun olan küçükbaş hayvan sürülerini yem masrafını..

Yemden tasarruf etmek için sürüleri dağa çıkarıyorlar

DERBENT-Kış aylarında artan yem maliyetinden kurtulmak isteyen küçükbaş hayvan sahipleri, sürülerini dağlık alanlara çıkarıyor.

Derbent ilçesinde çobanlık yapan Mevlüt Olukçay, kış döneminde çoğunluğu koyun olan küçükbaş hayvan sürülerini yem masrafını azaltmak amacıyla havalar müsade ettikçe dağlık alanlara çıkardıklarını söyledi.

Derbent ilçesinde yaklaşık 100 küçükbaş hayvana baktığını anlatan Olukçay, genelde otlakiye olarak uygun mekan olduğu için Aladağ’ın yüksek kesimlerini tercih ettiklerini belirtti.

Koyun ve keçi sürülerini Aladağ’ın bin 900 metre rakımında otlattıklarını belirten Olukçay, şunları kaydetti:

“Sürülerimiz dağın zirvesinde değil de karın eridiği yamaç kesimlerde doğada yetişen otlarla besleniyor. Hava şartları müsait oldukça günlük 4-5 kilometre yürütüyoruz. Sabah 10.00 gibi yayılıma çıkarken, aralarında kuzulayan koyunlarımız bulunduğu için akşama kalmadan erkenden sürümüze ahırlarına dönüş yaptırıyoruz. En büyük endişemiz açık alanda, aç kalan kurtların saldırısı. Aç kurtların saldırdığı sürüler olduğunu duyuyoruz ama çok şükür birkaç yıldır ben bu işi yapıyorum; sürüyü koruyan köpeklerimiz olduğu için böyle bir durumla karşılaşmadım. 2’si kangal olan köpeklerimiz çok iri cüsseli ve güçlü olduğu için sürülerimize aç kurtlar yaklaşamıyor.” 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL