ResimLink - Resim Yükle
Arşiv

Yöresel Eski Kıyafetler Sandıklardan Çıkıyor

              BEYŞEHİR – Beyşehir HEM ve Akşam Sanat Okulu Müdürü Ahmet Gündüz, şehir merkezi, köy ve kasabalarda atalardan kalan ve sandıklarda duran eski tarihi kıyafetlerin gün..

Yöresel Eski Kıyafetler Sandıklardan Çıkıyor

 

            BEYŞEHİR – Beyşehir HEM ve Akşam Sanat Okulu Müdürü Ahmet Gündüz, şehir merkezi, köy ve kasabalarda atalardan kalan ve sandıklarda duran eski tarihi kıyafetlerin gün yüzüne çıkarılması için bir çalışma başlattıklarını söyledi. 
            Bu konuda özellikle el sanatları dalında görev alan usta öğreticilere görev verdiklerini belirten Gündüz, “Bunun üzerine arkadaşlarımız elde ettikleri eski kıyafetleri ya da bu kıyafetlerin basılı olduğu fotoğraflarını bir araya getirmeye başladı. Bunlardan örnek birer numune alıp dikiş-nakışta, takı tasarımda görevli usta öğreticilerimiz bunları çoğaltacaklar. Bunun yanı sıra, Beyşehir’i ve kültürünü seven insanlarımızı da bu konuda bizlere yardımcı olmaya çağırıyoruz. Bu kıyafetler günümüzde kaybolmaya yüz tutsa da, zaman zaman eskiye bölgemizde bir dönüş söz konusu. Köylü kızlarımız nadiren de olsa nişanlarda, kırsal alandaki resmi törenlerde, düğünlerde bu kıyafetleri giyip kullanıyorlar. Ama, halkımız genelde bunları bilmiyor. Bunlar 100, belki de 150 yıl önce atalarımızın giydiği kıyafetlerdir. Belki yeni sandıklarda yok ama ninelerimizin eski sandıklarında hala olduğunu duyuyoruz. Biz bu yöresel tarihi kıyafetleri eski sandıklardan gün yüzüne çıkartıp, yöresel kültürümüzü tanıtmak ve geniş kitlelere ulaştırmak ve günümüzde de giyilmesini istiyoruz. Bu kıyafetleri tamamen bir araya getirdiğimizde bu yıl yaz döneminde açacağımız sergilerde bunları kursiyerlerimize giydirerek görücüye çıkarmayı planlıyoruz. Asıl önemlisi hazırlayacağımız kitap ya da kitapçıkta bu eski kıyafetlere de yer vermeyi hedefliyoruz” dedi.
         Gündüz, gün yüzüne çıkartılması konusunda çalışma yürütülen kıyafetlerin sadece kadınlara ait olmadığını, eski erkek kıyafetlerinin de araştırılmasının bu faaliyetin içerisinde yer aldığını sözlerine ekledi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL