ResimLink - Resim Yükle
Arşiv

Emniyetten Hırsızlık Uyarısı

BEYŞEHİR – Emniyet Amiri Sefa Mercan, mahalle toplantıları çerçevesinde buluştuğu mahalle sakinlerini birtakım basit tedbir ve önlemler alarak, hırsızlık mağduru olmaktan kurtulabileceklerini ifade etti.       Özellikle pazar alışverişinin yapıldığı..

Emniyetten Hırsızlık Uyarısı

BEYŞEHİR – Emniyet Amiri Sefa Mercan, mahalle toplantıları çerçevesinde buluştuğu mahalle sakinlerini birtakım basit tedbir ve önlemler alarak, hırsızlık mağduru olmaktan kurtulabileceklerini ifade etti.
       Özellikle pazar alışverişinin yapıldığı günlerde hırsızların bu durumu fırsat bilip evleri yoklayabileceğini dikkati çeken Mercan, “Vatandaşlarımız çok fazla hırsızlık olayı ile karşılaşmadığı için belki güvenlik anlamında tedbir almadan evinden çıkabiliyor. Hırsızlık olaylarında karşılaştığımız konu, vatandaşımız kapıyı çekip evinden çıkıyor, yani kilitlemiyor. Bu en basit bir tedbirsizliktir dedi.
        Adamlar gelip, kapıdan zile basıyor, önce yoklama yapıyor, cevap gelirse içeriden ona göre ya bir şeyler uyduruyor ya da çekip gidiyor. Ama cevap gelmezse, içeride biliyor ki kimse yok, o ikamete girmeye teşebbüs ediyor. Oysa kapı kilitlenmeyip sadece çekilip gidildiğinde, kredi kartıdır, bu röntgen filmidir ya da plastik malzemelerde kapının aralığına sokarak birkaç seferde kapının kilidinin damağını geriye doğru çekerek açıp eve girebiliyor. Bu konuda artık profesyonel olmuşlar. Oysa kapı kilitli olduğunda o kapıyı belki de kırması gerekiyor ve uğraşmak istemeden ayrılabiliyor. Fark edilebilirim, yakalanabilirim düşüncesiyle o adresi terk edebiliyor. Dolayısıyla hırsızlık mağduru olmaktan ev sakini çoğu zaman kurtulabiliyor.
        Ayrıca, ev sahipleri, her zil çalana dış kapıyı açmaması da büyük önem taşıyor. Hırsızlıklara karşı dairenin önündeki paspas ya da ayakkabı içlerine anahtar da bırakılmamalı, oysa birçok aile kapı anahtarı tek ise eve gelecek çocuğu ya da eşinin kapıda kalmaması için bu yöntemi uyguluyor. Ancak, hırsızlar eve geldiğinde bakacakları ilk yer paspas altında ya da ayakkabılar içerisinde anahtar var mı, bu durumlara da dikkat etmek gerekiyor” şeklinde konuştu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL