ResimLink - Resim Yükle
Arşiv

Kültür ve Turizm Bakanı Beyşehir’de

            Beyşehir Gölü kıyısındaki tarihi mekanda kazı başkanı Prof. Dr. Rüçhan Arık’tan çalışmalar hakkında bilgi alan Bakan Günay, daha sonra tekne ile göl içerisinde bulunan karşıdaki tarihi Kızkalesi Adası’nı gezdi. Kubadabad Sarayı ziyaretinin ardından..

Kültür ve Turizm Bakanı Beyşehir’de

            Beyşehir Gölü kıyısındaki tarihi mekanda kazı başkanı Prof. Dr. Rüçhan Arık’tan çalışmalar hakkında bilgi alan Bakan Günay, daha sonra tekne ile göl içerisinde bulunan karşıdaki tarihi Kızkalesi Adası’nı gezdi. Kubadabad Sarayı ziyaretinin ardından Beyşehir’de Ak Parti İlçe Başkanlığı’na geçen Bakan Günay, teşkilat mensubu partililere hitaben yaptığı konuşmada, Kubadabad Sarayını Türkiye’nin gündemine taşımaya çalıştığını vurgulayarak, “Oradaki restorasyon projelerimiz tamamlandı. Şimdi bir de hayırlı bir Beyşehir evladı oraya sponsor olmaya karar verdi. Vali Bey’in teşvikiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) de oraya bir katkı yapacak, o da karar verdi. Hazır parayı bulmuşken işleri sürüncemede bırakmayalım diye Kubadabad’a geldik ve daha önce karşıdaki adaya gitmemiştim. Adaya da geçip burayı gezdim” dedi. Konuşmasında Beyşehir’e de övgüler yağdıran Bakan Günay, ilçenin yıllar önce içerisinden geçtiğini ama güzelliğini geçen yaz dönemindeki konaklamasında yeniden keşfettiğini vurguladı. Bakan Günay, “Ondan itibaren de madem ki biz Türkiye’de turizmi her yere yayacağız, burası bir mücevher gibi… Şurada yazmışsınız ‘saklı cennet’. Benim içimden geçen de aynen odur, Beyşehir’le ilgili. Konya, Ankara, Türkiye’nin bir çok yerinin bilmediği, hakikaten burada Allah’ın bir lütfu var; hem insanı güzel, hem doğası güzel hem çevresinde tarihi zenginlikler var. Bunu ayağa kaldırmak konusunda bir gayret seferber edeceğiz. Allah da yüzümüze bakıyor, hayırlı birtakım destekler gelmeye başladı. İşimiz fena gitmiyor, yarın sabahtan Eflatunpınar’a ve Fasıllar anıtına bakacağım” diye konuştu.

“EŞREFOĞLU CAMİİ MÜSTESNA BİR YAPI”

            Tarihi Eşrefoğlu Camisini de ziyaret edeceğini belirten Bakan Günay, “Tabi Eşrefoğlu Camisini ziyaret etmeden olmaz. Bir ara orayı da ziyaret edip bir fatiha okuyacağız. Eşrefoğlu Cami ile ilgili geçen gelişimden itibaren bir başka güzel gelişme oldu. Dünya mirası aday listesine kattık, Eşrefoğlu Camisini. Türkiye’de dünya mirası aday listesine bizim 18 yerimiz vardı, ben bakan olduğum sırada. Ama ondan sonra Türkiye’nin bazı böyle özel tarihsel güzel yerlerini hazırlayıp Ünesco’ya götürdük. Şu anda 38 oldu ve bir tane de dünya mirası asıl listesine Konya’dan Çatalhöyük girdi. İnşallah bir gün buralara da asıl liste için sıra gelecek ama aday listeye girmek de Türkiye’de önemli. Bir deftere yazılmak anlamına geliyor onun için de çok sevinçliyim. Bugün Eşrefoğlu Camisi gerçekten müstesna bir yapı, ben Türkiye’de, içeride dışarıda, çok cami, çok ibadet yeri gördüm, ama beni en çok heyecanlandıran mekanlardan bir tanesidir. Onun çevresindeki tarihsel dokuya da yardımcı olmaya çalışacağız” şeklinde konuştu.

            Ak Parti Beyşehir İlçe Başkanı Nafiz Huğlu da, Bakan Günay’a, teşkilatı ziyaret etmesinden dolayı teşekkür ederken, Beyşehirli’nin kendisini çok sevdiğini belirterek, “Son Beyşehir’e gelişinizle birlikte Beyşehir’deki turizm yatırımları ivme kazandı. Bu çalışmalarınız için Beyşehir ve teşkilatım adına çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

            Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, ilçe teşkilatı ziyaretinin ardından devam eden Beyşehir 9. Uluslararası Göl Festivali kapsamında festival alanına geldi. Burada Murat Kekilli konserini beraberindeki protokolle birlikte bir süre izleyen Bakan Günay, programın sonunda alandan ayrıldı.

            Beyşehir’de konaklayan Bakan Günay’ın ikinci gününde Eşrefoğlu Camisi, Eflatun Pınarı ve Fasıllar Anıtında gezi ve İnceleme ziyaretlerinde bulundu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL