Arşiv

Vinçte Cenaze

BEYŞEHİR-Hollanda’da vefat eden bir gurbetçinin memleketi Konya’nın Beyşehir ilçesine gönderilen cenazesi, merdivenler dar olunca adrese gelen bir vinç vasıtasıyla evine çıkarıldı.  Uzun yıllar Hollanda’da çalıştıktan sonra emekli olan Kazım Arıkan..

Vinçte Cenaze

BEYŞEHİR-Hollanda’da vefat eden bir gurbetçinin memleketi Konya’nın Beyşehir ilçesine gönderilen cenazesi, merdivenler dar olunca adrese gelen bir vinç vasıtasıyla evine çıkarıldı. 

Uzun yıllar Hollanda’da çalıştıktan sonra emekli olan Kazım Arıkan (65), kış döneminde ikamet ettiği Hollanda’da geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. Arıkan’ın cenazesi memleketine Hollanda’dan bir uçakla gönderilirken, cenazenin içerinde bulunduğu tabut bir cenaze taşıma aracıyla dün akşam saatlerinde Beyşehir ilçe merkezine getirildi. Eşinin cenazenin morga konulmaması isteği üzerine Şehit İbrahim Bey Caddesi üzerindeki evinin önüne getirilen cenaze, 3 katlı binanın merdivenlerinin dar olması sebebiyle evine çıkarılamadı. Bunun üzerine tabutu üçüncü katın balkonuna çıkarmak için yakınları vinç talebinde bulundu. Cadde üzerine gelen vinç, cenaze aracından yakınları tarafından indirilen tabutu yüksekliğe kaldırarak binanın son katındaki balkona uzattı. Cenaze, balkona çıkan yakınları tarafından evin içerisine alındı. Cenaze bugün sabah saatlerinde de yine aynı yöntemle vinç yardımıyla indirilerek cenaze taşıma aracına nakledilerek doğum yeri olan Avdancık köyüne götürülerek burada defnedildi.

Vincin sahibi olan Musa Şahin, hem köylüsü, hem de akrabası olan Kazım Arıkan’ın uzun yıllar çalıştığı Hollanda’da emekli olduktan sonra kalbine yenik düşerek vefat edince cenazesinin memleketine gönderildiğini belirtti. Cenazenin akşam saatlerinde Beyşehir’e gelmesi nedeniyle yakınlarının, eşinin morga alınmasını istemeyip evine getirilmesini istediğini söyleyince sahip olduğu vinç yardımıyla tabutu evine çıkarabileceğini söylediğini belirten Şahin, “Merdivenlerin dar olması sebebiyle rica ettiler biz de kırmadık, saygı duyduk. Yıllardır hayat arkadaşı olan eşinin ‘bir gün evinde yatsın istirahat etsin’ gibisinden sözünü duyunca, vinçle yardımcı olduk, böyle bir şeye vesile olduk” dedi.

Şahin, sanayide vinç işi yaptıkları için kazalı araç çektiklerini, değişik malzemeler kaldırıp indirdiklerini vurgulayarak, “İlk defa bir cenazeyi bir binanın üçüncü katına vinçle çıkardık. Tabi böyle bir şey olmasını istemezdik. Çok üzüldük” şeklinde konuştu. 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL