ResimLink - Resim Yükle
Ekonomi

Beyşehir’de Deneme Amaçlı ‘İsot Biberi’ Yetiştirildi

BEYŞEHİR – Beyşehir’in coğrafi işaretli Çetmi Şeker Fasulyesi’nin yetiştirildiği Akçabelen Mahallesi’nde deneme amaçlı isot biberi üretimi gerçekleştirildi. Akçabelen Mahallesi Muhtarı İsmail Duman, yaptığı açıklamada, yerleşim merkezinde alternatif ürün olarak deneme..

Beyşehir’de Deneme Amaçlı ‘İsot Biberi’ Yetiştirildi

BEYŞEHİR – Beyşehir’in coğrafi işaretli Çetmi Şeker Fasulyesi’nin yetiştirildiği Akçabelen Mahallesi’nde deneme amaçlı isot biberi üretimi gerçekleştirildi.

Akçabelen Mahallesi Muhtarı İsmail Duman, yaptığı açıklamada, yerleşim merkezinde alternatif ürün olarak deneme amaçlı 5 dekarlık alanda isot biberi yetiştirdiğini belirterek, üründe hasat yapmaya başladıklarını söyledi.

Hasat dönemi ile birlikte ekilişin yapıldığı arazide toplama yaptıklarını ve ürünün kurutma işlemine de başladıklarını aktaran Duman, biberin alıcısının da hazır olduğunu belirterek, “Maliyeti ve bakım işleri düşük ve de verimi güzel olan biberin ekimini bölgemizde herkese tavsiye ediyorum. Mahallemizde biber ekimini 80 dekar seviyelerine çıkarabilirsek işleme değirmenini de kurabiliriz diye düşünüyorum” diye konuştu.

Anavatanı Şanlıurfa olan isot biberi güneş gören düz alanlarda içindeki tohumu çıkarılarak temiz bir zemin üstünde kurumaya bırakılıyor. Kurutulma işleminin ardından ise satışa sunuluyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL