ResimLink - Resim Yükle
Yaşam

Beyşehirli Besicilerde Kışlık Balya Saman Telaşı

BEYŞEHİR – Beyşehir ilçesinde, küçük ve büyükbaş hayvancılık yapan besicileri hububat hasatı mevsiminde sona yaklaşılmasının ardından hayvanlarının kışlık gereksinimi olan saman temin etme telaşı sardı. Hasat sonrası balya haline getirilen..

Beyşehirli Besicilerde Kışlık Balya Saman Telaşı

BEYŞEHİR – Beyşehir ilçesinde, küçük ve büyükbaş hayvancılık yapan besicileri hububat hasatı mevsiminde sona yaklaşılmasının ardından hayvanlarının kışlık gereksinimi olan saman temin etme telaşı sardı.

Hasat sonrası balya haline getirilen samanları yerinde satın alıp kamyonlarına yükleyip ahırları ya da kapalı alanlarına götürmeye başlayan besiciler, hayvanları için kış hazırlıklarına şimdiden başladı.

Besiciler, bu yıl yem maliyetlerinin artmasından da dert yandı.

Beyşehirli besici Keramettin Battal, yetiştirdiği büyükbaş hayvanlarının kışlık yem ihtiyacını tedarik edebilmek için bölgedeki hububatta hasat dönemini beklediklerini belirterek, “Hasat sonrası arazilerde balya haline getirilen samanlarla hayvanlarımızı kış döneminde besliyoruz.

Bu yıl ise balya saman fiyatları yaşanan kuraklık nedeniyle ekili alanlardaki verim düşüklüğü neticesinde aşırı yükselmiş.

Geçtiğimiz yıl tanesi 10-12 lira olan balyalar, bu yıl 23-25 lira arasında satılıyor. Maliyetlerimiz geçen yıla göre neredeyse iki katından fazla oldu.

Bu yıl yeterli yağış olmaması nedeniyle yaşanan kuraklık kışlık yem maliyetlerine de olumsuz yansıdı.

Balya samanlarını bugünlerde hayvanlarımız için tedarik ederek kış hazırlıklarımızı yapıyoruz.

Her yıl hayvanlarımız için 4-5 kamyon dolusu balya saman tedarik ediyoruz.

Hayvanlarımız için diğer alternatif yemleri de aynı şekilde parayla satın alarak temin ediyoruz” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL