ResimLink - Resim Yükle
Arşiv

Çocuk koltukları can kurtarıyor

Makine Mühendisi Güngör Kaya, yaz aylarında zamanı keyifli geçirmek için çocuklarla birlikte çıkılacak tatil seyahatlerinde bazı kurallara uyulmasının önem taşıdığını ifade etti. Kaya, çocukların can güvenliği için çocuk koltuğu başta..

Çocuk koltukları can kurtarıyor

Makine Mühendisi Güngör Kaya, yaz aylarında zamanı keyifli geçirmek için çocuklarla birlikte çıkılacak tatil seyahatlerinde bazı kurallara uyulmasının önem taşıdığını ifade etti. Kaya, çocukların can güvenliği için çocuk koltuğu başta olmak üzere çocukların güvenli seyahati için tasarlanmış tüm sistemlerin araç içinde bulunmasını istedi. Kaya, “Muhtemel kazalarda bebek ve çocuklarının zarar görmesini önlemek veya en aza indirmek için güvenlik önlemlerini almalıyız. Araçlarda mutlaka çocuk koltuğu olmalı. Ayrıca seyahat öncesinde çocuklar mutlak suretle arka koltuğa standartlara uygun bir şekilde monte edilmiş çocuk oto güvenlik koltuğuna oturtulmalı” diye konuştu.
Yaz aylarında meydana gelen trafik kazalarında çocuk ölüm ve yaralanmalarının büyük çoğunluğunun yolculuk sırasında çocuklar için gerekli ve yeterli güvenlik önlemlerinin alınmamasından kaynaklandığını belirten Kaya, “Karayolları Trafik Yönetmeliği’nin 150. maddesine istinaden zorunluluk olmasına rağmen maalesef çok sayıda anne ve baba aracında çocuk oto güvenlik koltuğunu bulundurmuyor. Bununla birlikte çocuklar ön koltukta hava yastığı paneline karşı oturtuluyor. Bu davranışların tamamı çocuğun can güvenliğini tehlikeye atıyor. Oysaki çocuklarımızla çıktığımız seyahatlerde çocuklarımızın güvenliği ve rahatı her şeyden önce gelmeli. Bizler ebeveynleri olarak çocuklarımızın can güvenliği için mevzuatlara göre alınması gereken tüm tedbirlere harfiyen uymalıyız” şeklinde konuştu.
Kullanılacak çocuk koltuğunun çocuğun yaşına uygun olması gerektiğine dikkat çeken Kaya, “1 yaşına kadar (13 kiloya kadar) bebekler için yapılmış olan ana kucağı modeli, arka koltuğa, bebeğin yüzü arkaya bakacak şekilde monte edilmelidir. 4 yaşına kadar (9-18 kg arası), hareketli çocuk güvenlik koltukları kullanılmalı, bunlar arka koltuğa öne bakacak şekilde monte edilmeli. 4 yaşından sonra ise (15-36 kg arası), çocuk boy ve kilo olarak hareketli koltukları kullanamayacaktır ve henüz emniyet kemeri de kullanmaya hazır olmadığından yükseltici koltuklar kullanılmalı” dedi.

“HAREKET HALİNDEYKEN ÇOCUĞU KOLTUKTAN ÇIKARMAYIN”
Çocuk koltuklarının kullanımı ile ilgili teknik bilgiler veren Kaya, “En az 1 yaşına kadar ve 9 kiloya ulaşıncaya kadar bebeğinizi yüzü arkaya dönük biçimde 45 derecelik açıyla oturtun. Çocuk koltuğu kullanım kılavuzundaki talimatlara uyularak arabaya doğru biçimde yerleştirmeli. Aracınıza uygun olmayan çocuk koltuğunu kullanmayınız. Kullanacağınız çocuk koltuğunuzun test edilmiş ve standartlara uygun olmasına dikkat edin. Her yolculuk öncesi çocuk koltuğunun standartlara uygun şekilde yerleşip yerleşmediğinden emin olun. 6 yıldan daha eski bir çocuk koltuğunu değiştirin. Daha fazla eski olanlarını kullanmayın. Araç hareket halindeyken bebeğinizi-çocuğunuzu koltuktan çıkarmaya çalışmayın. 5 nokta kemer sistemi en iyi korumayı sağlar, çünkü kemerler bebeği hem omuzlarından hem de kalçasından tutacak şekilde kavrar. Kemer en iyi korumayı sağlamak için rahat biçimde durmalıdır. Çocuk koltukta kendini rahat ve iyi hissetmeli. Çünkü hoşnut olmayan bir çocuk rahatsız olur ve sürücüyü de rahatsız eder. Çocuk güvenlik koltuğunun montajı kolay olmalı ve mevcut araç kemerleri ile kullanılabilmeli. Çocuk güvenlik koltuğu kısa mesafeli yolculuklarda dahi kesinlikle kullanılmalı” ifadelerini kullandı

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL