ResimLink - Resim Yükle
Arşiv

Sanatçıların büyük buluşması

HÜYÜK-Hüyük ilçesine bağlı Çavuş beldesine sanatçılar akın etti. Türkiye’nin yanı sıra yurt dışından çok sayıda sanatçı Anadolu’nun en büyük sanatçı buluşmasında bir araya geldi.  Sanatçılara ait kerpiç evlerin yer aldığı..

Sanatçıların büyük buluşması

HÜYÜK-Hüyük ilçesine bağlı Çavuş beldesine sanatçılar akın etti. Türkiye’nin yanı sıra yurt dışından çok sayıda sanatçı Anadolu’nun en büyük sanatçı buluşmasında bir araya geldi. 

Sanatçılara ait kerpiç evlerin yer aldığı Sonsuz Şükran köyünün kurulu bulunduğu Çavuş beldesinde, bu yıl 4’üncüsü gerçekleştirilen Uluslararası Anadolu’ya Şükran Buluşmaları Festivali başladı. Çavuş beldesi meydanında düzenlenen açılışa AK Parti Konya Milletvekili Mustafa Baloğlu, Konya Vali Yardımcısı Erol Özkan, Cumhurbaşkanı Basın Başdanışmanı Ahmet Sever, Hüyük Belediye Başkanı Nusret Akgümüş, Çavuş Belde Belediye Başkanı Mehmet Çiğdem, belde belediye başkanları, KOP İdaresi Başkanı Prof. Dr. Mehmet Babaoğlu, AK Parti Konya İl Başkanvekili Mehmet Akif Göksu, Sonsuz Şükran Köyü Derneği Başkanı Mehmet Taşdiken, sanatçılar Erol Büyükburç, Bulut Aras, Arzu Yanardağ, Erhan Güleryüz, Ercan Gökhan Çağıran, küçük İbo, Ahmet Akkaya, Atalay Taşdiken, yerli ve yabancı 220 sanatçıdan oluşan katılımcılar ile vatandaşlar katıldı. Törende konuşan Sonsuz Şükran Köyü’nün Kurucusu Mehmet Taşdiken, sanatçılara ait köyün ününün artık Türkiye sınırlarını aştığını, mekanın Konya, Hüyük ve Çavuş kasabasının gururu haline geldiğini söyledi. Taşdiken, Şükran köyünün Anadolu’nun derin kültürü etrafında, artık sanatta yeni bir çığır açacak potansiyele ulaştığını belirterek, düzenledikleri festivalin hem nicelik, hem de nitelik açısından Anadolu’daki en büyük sanatçı buluşmalarından birisi haline geldiğini kaydetti.

Protokol konuşmalarının ardından katılımcılar, Sonsuz Şükran köyündeki sanatçılara ait kerpiç evleri ziyaret etti. Festival çerçevesinde aralarında AK Parti Konya Milletvekili Mustafa Baloğlu’nun karikatür ve sokak çalışmalarından oluşan hat, Konya Milletvekilleri Ayşe Türkmenoğlu ile Mustafa Kabakcı’nın fotoğraf çalışmalarından oluşan kişisel fotoğraf sergileri açıldı. Etkinlikte yine Sonsuz Şükran Köyü evleri ile Çavuş Belediye binasında tezhip ve minyatür, heykel, hat sanatları, fotoğraf, seramik, canlı performans ve el sanatları sergilerinin açılışları gerçekleştirildi. Festival kapsamında yönetmenliğini Ali Vatansever’in yaptığı El Yazısı isimli sinema filmi gösterildi. Sanatçı Erol Büyükburç, Ayna Grubu’ndan Erhan Güleryüz ve Ercan-Gökhan Çağıran gibi isimler meydanda konser verdi.

Etkinlik nedeniyle yöreye kerpiç evi olan sanatçıların yanı sıra çok sayıda ünlü ismin gelmesi bekleniyor. 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL