Arşiv

Aladağ Konyalı İş Adamlarının İlgisini Çekti

           DERBENT – Konya’da, Kış Sporları Merkezi olması için çalışma yürütülen Aladağ Kayak Merkezi Projesi Konyalı işadamlarının da ilgisini çekti. Derbent Belediye Başkanı Hamdi Acar ve..

Aladağ Konyalı İş Adamlarının İlgisini Çekti

 

         DERBENT – Konya’da, Kış Sporları Merkezi olması için çalışma yürütülen Aladağ Kayak Merkezi Projesi Konyalı işadamlarının da ilgisini çekti.

Derbent Belediye Başkanı Hamdi Acar ve Kayak Federasyonu Konya İl Temsilcisi Zarif Yıldırım, MÜSİAD Konya Şubesi’nde bir araya geldiği toplantıda proje ile ilgili olarak yönetim kurulu üyesi olan Konyalı işadamlarına yönelik bir sunum gerçekleştirdi.

Buluşmada, Belediye Başkanı Acar, Aladağ ve burada hayata geçirilmeye çalışılan kayak merkezi projesinin raporları hakkında bilgilendirmede bulunurken, Kayak Federasyonu İl Temsilcisi Yıldırım ise Kayseri Erciyes’te turizm merkezi diye başlatılan proje hakkında sunumda bulundu.

MÜSİAD Konya Şubesi Başkanı Dr.Lütfi Şimşek, sunumların ardından yaptığı değerlendirmede, projenin Konya adına kendisini de heyecanlandırdığını söyledi. Konya olarak bugüne kadar kayak sporuna oldukça uzak kalındığına vurgu yapan     Şimşek, kayak adına ilk resmi temsilcinin ise yeni görev yapmaya başladığına dikkati çekti.

Türkiye’nin geliştikçe ve kalkındıkça bu tür daha nitelikli sportif etkinliklere deniz, güneş ve kumsal turizminin dışında farklı turistik alanlara dönük beklentilere de rağbetin artacağını belirten Şimşek, projeyi Konya için büyük bir şans olarak değerlendirdiğini söyledi, “Konya Aladağ Kayak Merkezi Projesini, Konya’nın turizmde malumunuz çok değerli bir değeri Hz.Mevlana’nın Konya’da olması, Konya için belki çok büyük bir öneme haiz ama malumlarınız ki, Konya’da biz turizmi kalkındırmak, büyütmek ve geliştirmek adına başka alternatif alanlara da girmemiz gerekiyor. Bu da onlardan ve oldukça nitelikli bir proje gibi duruyor. Kayak konusunda da                                                                                                                       Konya’ya, Türkiye’de bir cazibe merkezi olma yolunda bir fırsat tanıyacağı için bu projeyi hakikaten önemsiyoruz. İnşallah projemiz bizlerin de gönüllü desteğiyle ve takibiyle belli yerlere gelecektir. Belediyemizin de burada imkanları dahilinde günü birlik konaklamaya, gelen insanlara altyapı hizmetleri sunacak özellikte imkanlar sunması, Konya’dan vatandaşlarımızın da yaz kış gidip oradaki etkinlikleri görmesi, yaşaması gerekir diye düşünüyorum. Zaten yatırımcı burada bir değer varsa, kendisi gelecektir, talip olacaktır. Ve yatırımla ilgili de tabi hem Spor Bakanlığımızın hem diğer yatırımcı bakanlıklarımızın belki Konya’da yerel yönetimlerimizin bu anlamda Konya’ya bir değer üretmek adına burada bir şeylere imza atacakları kanaatini ve ümidini taşıyorum”dedi.

Derbent Belediye Başkanı Hamdi Acar ise, Aladağ’ın konumu ve potansiyeli ile ilgili bilgiler verirken,  bölgenin geçtiğimiz yıl Şubat ve Mayıs aylarında iki kez Kayak Federasyonu ile Gençlik ve Spor Bakanlığı elemanlarınca incelendiğini anımsattı. 

Aladağ’ın Konya’da 54 kilometre uzaklıkta olduğunu, Derbent’in ise içerisinden Aladağ’a 5 kilometrelik bir mesafesinin  sözkonusu olduğunu vurgulayan Acar, “Yani kabaca yarım saatte Derbent’e gelinip, 5-10 dakikada Aladağ’ı çıkıp kayak yapılabilir. Türkiye’de ilk kar yağdığında, Derbent Aladağ’a da kar yağıyor. Derbent’in içine kar yağmazsa bile Aladağ’a yağıyor. Aralık ayında başlıyor, Nisan-Mayıs ayına kadar kar oluyor. Geçen yıl daha fazlaydı, bu sene ise biraz daha az ama yine de 1,5-2 metre kar orada mevcut. 1900 metrelerden başlıyor kayak alanları, 2 bin 267 metreye kadar bu raporda kayak alanları düzenleniyor. Bin 300 metrelik, bin 500 metrelik ve yeni başlayan acemiler için 700 metrelik olmak üzere üç etaplı bir projesi var federasyonun. Toplamda 5-6 kilometreye kadar rahatlıkla uzatılabilecek bir kayak alanı düzenlenebiliyor. Eğim çok tatlı, dağda çeşitli orman bitkileri ve meyveler var. Ayrıca, bin 800 metreye kadar çam ormanlarıyla bezeli, tepeden ise 7 tane gölet ve Beyşehir Gölü rahatlıkla gözüküyor. Başından beri hep Konyamızın projesi diye lanse ettik. ‘Bursa’nın Uludağ’ı varsa Konya’nın da Aladağ’ı var’ diye hep bu sloganı ortaya koymaya çalıştık. İnşallah hep beraber önemli bir kazanım sağlarız. “dedi. Acar, Konya İl Özel İdaresi tarafından Aladağ’a ulaşımı sağlayan 5 kilometrelik yolun asfalt hale getirilmesinin ardından ise ilk etapta orada konaklanabilecek bir tarzda yapıyı İl Özel İdaresi ya da Belediye olarak yapmayı planladıklarını da belirterek, “Asfalt olduktan sonra önümüzdeki yıl inşallah orayı ilk etapta aktif hale getireceğiz.”dedi.

Kayak Federasyonu Konya İl Temsilcisi Zarif Yıldırım da, “Bir şeye çok üzülüyorum. Derbent Aladağ, dünyanın var olduğu günden beri orada duruyor. Türkiye’de şu anda 32 yerde kayak tesisi var. Derbent Aladağ kayak imkanı için son derece uygun bir pist. 6 kilometre kayak yapılabilecek bir alanı var. Türkiye’de de kayak federasyonu 1958 yılında kurulmuş. O günden bu güne gelinceye kadar Konya’da çok ciddi bir çalışma yapılmamış. 10 yıl önce kayak tesisi yapılabileceği dillendirilmiş ama bugüne gelinceye kadar herhangi bir çalışma olmamış. Ama önümüzdeki süreçte ümitsiz olmamıza gerek yok. Dünyanın en modern, en güzel tesislerinden bir tanesini Derbent Aladağ’a yapabiliriz. Konyamız bu konuda son derece şanslı. 1,5-2 metreye yakın kar kalınlığı var ve karın kalitesi Alpler’den ve Sarıkamış’ta yağan kristal karın özelliğini taşıyor. Kristal karın en büyük özelliği, kayak yapma imkanını artırması ve karın zeminde kalmasını uzatmasıdır. Bu son derece önemli ve kar ne kadar kaliteli ise yapacağınız kayağın da kalitesi o kadar yüksek oluyor.”dedi.

Konuşmaların ardından Derbent Belediye Başkanı Hamdi Acar, MÜSİAD Konya Şubesi Başkanı Dr.Lütfi Şimşek’e Aladağ’la ilgili raporların da yer aldığı hazırlanan dosyaları takdim etti.  

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL