ResimLink - Resim Yükle
Arşiv

Atıksu Arıtma Tesisi İhalesi Yapıldı

BEYŞEHİR – İşletme maliyetlerinin karşılanamaması nedeniyle 2008 yılından itibaren işletilemeyen tesiste hazırlık çalışmaları başladı. Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi olarak inşa edilen ve 2005 yılında işletmeye alınan Beyşehir Atıksu Arıtma Tesisi,..

Atıksu Arıtma Tesisi İhalesi Yapıldı

BEYŞEHİR – İşletme maliyetlerinin karşılanamaması nedeniyle 2008 yılından itibaren işletilemeyen tesiste hazırlık çalışmaları başladı. Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi olarak inşa edilen ve 2005 yılında işletmeye alınan Beyşehir Atıksu Arıtma Tesisi, idari bina, lojman, bekçi kulübesi, atölye binası, dizel jeneratör binası, klor binası, blover binası, trafo binası ve kontrol binası, ızgara yapısı, kum tutucu, ön çökeltim havuzu, aktif çamur sistemi havalandırma havuzu, son çökeltim havuzları, geri devir terfi merkezi, aerobik çamur çürütücü, çamur yoğunlaştırma ve klor temas tankı ünitelerinden oluşuyor. Tesis, 2005 yılı için 55 bin kişiye hizmet verebilecek kapasitede, atıksu debisi 11 bin 143 metreküp/gün olacak şekilde dizayn edildi. Bunun yanında Tesis’ten arıtılan atık sular, Konya Kapalı Havzası içerisindeki Çarşamba Çayı’na deşarj olacak.
       Tesisin uzun süreden beri işletilememesinden dolayı ünitelerin tamamı hasar görmüş, mekanik ekipmanlar ve elektrik şalt malzemelerin çoğu kullanılamaz hale gelmişti.
        6360 Sayılı Büyükşehir Belediyeleri Kanunu’nun yürürlüğe girmesinin ardından tesisin işletilebilmesi için KOSKİ Genel Müdürlüğü tarafından çalışmalara başlanıldı. Söz konusu çalışmalar kapsamında ünitelerde yapılması gereken inşai bakım ve tadilat işleri ile kullanılabilir durumda olan ekipmanlar ve gerekli olan mekaniksel -elektriksel ekipmanlar tespit edildi. Optimum işletme şartlarının sağlanması çerçevesinde yenilenmesi gereken ekipmanlar ve sistemler belirlenerek yeniden dizayn edildi.
         Beyşehir Atıksu Arıtma Tesisi’nin yeniden verimle çalışılabilir hale getirilmesi için 2 milyon 520 bin TL’ye ihalesi yapıldı. Tesis, 2015 yılı içerisinde yeniden inşası tamamlanarak işletmeye alınacak.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL