ResimLink - Resim Yükle
Arşiv

Yaşamak buysa yaşıyorlar

            BEYŞEHİR – Beyşehir’de, içerisinde banyosu, tuvaleti olmayan, damı aktığı için sürekli naylon çektikleri, duvarları yıkılan eski kerpiç bir yapıda oturan Akif-Fatma Ateş çifti, başlarını..

Yaşamak buysa yaşıyorlar

            BEYŞEHİR – Beyşehir’de, içerisinde banyosu, tuvaleti olmayan, damı aktığı için sürekli naylon çektikleri, duvarları yıkılan eski kerpiç bir yapıda oturan Akif-Fatma Ateş çifti, başlarını sokup huzur bulacakları bir evde ikamet etmek için kendilerine yardım eli uzanmasını bekliyor.

            Geçirdiği felç hastalığı nedeniyle konuşamayan Akif Ateş, yağışlı havalarda akan damı ve yıkıldığı için taşlarla örmek zorunda kaldıkları evlerinin duvarını ve yapının iç bölümünü göstererek sefalet ve korku içerisinde süren yaşamlarını gözler önüne seriyor.

Evin her an üzerlerine göçeceği endişesini yaşadıklarını dile getiren  İçerişehir Mahallesi, Eşrefoğlu Caddesi, No.4’te kalan Fatma Ateş, 8 yıldır yaşadıkları bahçesi de yıkıntılarla dolu yapının sorunlu olması nedeniyle yatıp oturamadıklarını, geceleri korkudan gözlerine uyku girmediğini belirterek, “Evimizin yapılacağı sözü verilmesine rağmen bu sözler tutulmadı” dedi.

            Eşinin birçok ameliyat geçirdiğini, son olarak felç olmasından dolayı konuşamadığını dile getiren Fatma Ateş, ekonomik sıkıntılar içerisinde olduklarını belirterek, “Paramız yok, kiraya çıkamıyoruz, bina yıkılıyor. Geçen günlerde yıkılan duvarını taşlarla ördürdük ama yine yıkılacak. Evin içerisi yağışlı havalarda akıyor. Burası verese malı. Başımızı sokabileceğimiz bir yer istiyoruz. Ya burayı yıkıp yapsınlar ya da başka yerde bir bina yapsınlar bize. Çünkü, tehlike içerisinde yaşıyoruz, evimiz her an yıkılacak diye korkuyoruz.”şeklinde konuştu.

 

            İçerişehir Mahallesi Muhtarı Ayten Koçak da, mahallesinde oturan Ateş çiftçine yardım eli uzanmasını beklediklerini söyledi. Muhtarlık görevine geldikten sonra sürekli olarak bu aileye yardım edilmesi için yetkilileri harekete geçirme noktasında mücadele verdiğini aktaran Koçak, “Burası yaşanılacak bir yapı değil. Bu ailemizin de bundan sonraki yaşamını huzurlu bir şekilde geçirebileceği bir yapıda yaşamasını isteriz. Gerçekten yaşanılmaz burada. İki katlı bu eve daha önce zor çıkılıyordu, Belediyemiz bir merdiven yaptırdı. Ama, ev şu anki haliyle tepelerine göçecek gibi duruyor. Bu evin tekrar yapılmasını istiyoruz. Bu ailenin içerisinde doğru dürüst tuvaleti, banyosu olan sığınabilecekleri bir mekana ihtiyacı var. Ekonomik imkanları olsa kendileri yaptıracaklar ama  o da yok. Burada her an yapının üzerlerine göçmesinden korkuyorlar. Bu binada durulmaz, oturulmaz. Devletimizden  aileye yardım eli uzatmasını bekliyoruz.”ifadesini kullandı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL