ResimLink - Resim Yükle
Arşiv

Beyşehir Gölü’nde Balık Av Sezonu Başladı

BEYŞEHİR – Türkiye’nin en büyük tatlı su gölü olan Beyşehir gölünde 15 Mart’ta başlayan su ürünleri av yasağı 15 Haziran’da son buldu.         Beyşehir Su Ürünleri Kooperatifi’nin..

Beyşehir Gölü’nde Balık Av Sezonu Başladı

BEYŞEHİR – Türkiye’nin en büyük tatlı su gölü olan Beyşehir gölünde 15 Mart’ta başlayan su ürünleri av yasağı 15 Haziran’da son buldu.
        Beyşehir Su Ürünleri Kooperatifi’nin organizasyonuyla Beyşehir Gölü kıyılarında bir araya gelen balıkçılar, hem sezonu açtı, hem de kurban keserek kazasız bir avlanma sezonu dileğinde bulundu. Beyşehir gölüne kıyısı olan Çiftlik Mahallesi’nde faaliyet gösteren avcılar, yeni av sezonunu hep birlikte dua ederek açtı. Ardından, kazasız bir av sezonu için bir keçi göle kurban edildi.
        Beyşehir Gölü’nün Jandarma Botu burnunda toplanan Beyşehir ilçe merkezinde faaliyet gösteren balıkçılar da yeni sezon için bir araya geldi. Yapılan duaların ardından göle 3 keçi birden kesilerek kurban edildi. Beyşehir Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Erol Erdoğan, yaptığı açıklamada, 3 ay boyunca devam eden yasak dönemde avcıların balıkların üremesi için kurallara uygun davranarak ava çıkmadığını ifade etti. Erdoğan, “Bugün de yeni av sezonumuzu açıyoruz. Allah izin verirse, kazasız belasız bir sezon geçirmek için buradayız. Bereketli bir sezon dileği için yeni av sezonu başlangıcında sürekli olarak göle kurban kesiyoruz. Bugün de bir keçiyi kurban ettik. Artık, bu buluşmalar adet haline geldi, gelenekselleşti. İnşallah bereketli bir av sezonu bekliyoruz. Bunun için dua ettik” dedi.
         Erdoğan, yeni sezonun açılmasının ardından Beyşehirli balıkçıların, yarından itibaren ise sezonun ilk avını gerçekleştirmiş olacaklarını kaydetti.
         Beyşehir İlçe, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Nurettin Karşıyaka, bugün gece saat 00.00’dan itibaren balık av yasağının biteceğini belirterek, “Yarından itibaren yeni sezon başlıyor. Bugün balıkçılarımız tarafından kazasız belasız bir sezon olması niyetiyle kurban kesildi. Allah kurbanlarını kabul etsin. Kazasız bir sezon geçirsinler inşallah” diye konuştu.
         Y
asağın bitmesiyle birlikte serbest dönemde de rast gele değil, kurallara uygun av yapılması gerekir diyen Karşıyaka; boy yasağına dikkat edilecek, sazanda 40, levrekte 26 santimden küçük balık avlanmayacak. Ağ göz açıklığı küçük ağlar göle serilmeyecek. Misina ağlar kullanılmayacak, tüm yıl boyunca serbest olan ip ağlar avda kullanılacak. Ağlar akşamüzeri atılacak, temizlenecek ve sabah çekilecek. Tabi birçok kural var. Avcılarımız, yanlarında avcı belgelerini mutlaka bulunduracak. Kontrollere çıktığımızda bu belgeleri kendilerine soracağız. Belgesi olmayanların avlanmaması gerekiyor, avlanamazlar da zaten. Bu kurallara uydukları zaman zaten bereketli bir sezon olur” ifadelerini kullandı.
         Öte yandan, Beyşehirli balıkçılar da göle açılmak için tüm hazırlıklarını tamamladı. Kıyıya getirilen ağlar ve av malzemeleri teknelere yerleştirildi, karadaki tekneler suya indirildi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL