ResimLink - Resim Yükle
Arşiv

Beyşehir OSB’de İlk Tapu Sevinci

BEYŞEHİR – Beyşehir’e bağlı Bayavşar Mahallesi’nde kurulu bulunan Beyşehir Organize Sanayi Bölgesi’nde düzenlenen törende, silah sanayiine yönelik faaliyet gösteren bir firma ilk tapusuna kavuşan  yatırımcı olmanın sevinç ve gururunu yaşadı…

Beyşehir OSB’de İlk Tapu Sevinci

BEYŞEHİR – Beyşehir’e bağlı Bayavşar Mahallesi’nde kurulu bulunan Beyşehir Organize Sanayi Bölgesi’nde düzenlenen törende, silah sanayiine yönelik faaliyet gösteren bir firma ilk tapusuna kavuşan  yatırımcı olmanın sevinç ve gururunu yaşadı.

Törende konuşan Beyşehir Belediye Başkanı Murat Özaltun, Beyşehir  Belediyesi’nin de OSB mütevelli heyeti içerisinde yer aldığını hatırlatarak, 15 yıl önce kurulan ve  yıllar içerisinde çeşitli devlet teşvikleriyle  yatırımcı çekilmeye çalışılan sanayi bölgesinde bu güne kadar yaşanılan altyapı ve diğer sorunlara dikkat çekti. Göreve gelmeden önce konuştukları sanayicilere yaşanılan  bu problemlerin çözüleceği yönünde söz verdiklerini  vurgulayan Özaltun, bunun neticesinde yürüttükleri çalışmalarla  2,5 yıl içerisinde bu sorunların aşılması konusunda önemli bir mesafe aldıklarını dile getirdi.  Altyapı ile ilgili olarak akla gelebilecek ne varsa, tüm bu sorunların bu süreçte giderildiğini vurgulayan Özaltun,” Tabi bu yapılırken, sadece Beyşehir Belediyesi olarak değil, Valiliğimiz kanalıyla oluşturulan Konya Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı (YİKOB), Ticaret Odamız ve devletimizin diğer ilgili birimleri de faaliyete geçirilerek bu çalışmalar yürütüldü. Beyşehir OSB  2001 yılında faaliyete geçmiş ama 15 yıl geçmesine rağmen buradaki yatırımcılarımız maalesef tapularını alamamıştı. İşte 15 yıldan sonra ilk defa bir tapuyu yatırımcımıza vermek bizim dönemimize nasip oluyor.”dedi. Özaltun,  mevcut yatırımcılardan  beklentilerinin daha çok üretim yaparak istihdama daha fazla katkı sağlamaları olduğunu da belirtirken, Beyşehir OSB’ye yeni dönemde Beyşehir dışından da yatırımcı beklediklerini dile getirerek, önceliklerinin Beyşehirli sanayicilerin olması olduğunu, ancak her türlü yatırımcıya kapılarının da açık olduğunu sözlerine ekledi.  

Beyşehir Ticaret Odası Başkanı Salih Gül de, bugünleri de görebilmenin gururunu ve mutluluğunu yaşadıklarını belirtirken, verdikleri sözlerin hep arkasında durduklarını söyledi. Beyşehir OSB’nin bu noktalara gelmesinin kolay olmadığını ve zor süreçlerden geçildiğini vurgulayan Gül, özellikle kuruluşunun ilk günlerinde büyük bir cesaret örneği gösteren mermer yatırımcısı firmaların bu işe öncülük ederek ilk adımı atmalarının ardından diğer yatırımcıların da zamanla sanayi bölgesinde yerlerini almaya başladığını dile getirdi. Beyşehir OSB’ye yatırım yapan tüm firmaları yaptıkları yatırımdan dolayı kutlayan Gül, sanayi bölgesinin 500’e yakın çalışanıyla bugün ilçenin istihdamına da önemli katkılar sunduğunu kaydetti.

Beyşehir Organize Sanayi Bölgesi Müdürü Mutlu Korkmaz ise, konuşmasında, sanayi bölgesinin dünü ve bugünkü geldiği noktaya ilişkin bilgiler verdi. 54 parselin bulunduğu 615 bin metrekarelik alanda kurulan sanayi bölgesinde 2011 yılına kadar üretim yapan 3 mermer fabrikasının olduğuna vurgu yapan Korkmaz, yürürlüğe giren yeni teşvik yasasının ardından başlayan yeni yatırımlarla birlikte üretim yapan firma sayısının 8’e yükseldiğini, 11 yatırımcı firmanın sahada inşaat çalışmalarının sürdüğünü, proje aşamasında ise bekleyen 12 yatırımcı firmanın olduğunu belirtti. Korkmaz, organize sanayi bölgesinde yeni yatırım yapılabilecek 23 parsel daha bulunduğunu ve 233 bin metrekarelik alanın bu anlamda değerlendirilebileceğini söyledi. OSB’nin altyapı sorunlarının çözülmesi ve borçların yapılandırılmasının ardından ilgili kriterleri sağlayan yatırımcılara tapularını devretmeye başladıklarını vurgulayan Korkmaz,ilk tapunun verilecek olmasından dolayı düzenledikleri bu törende  biraraya geldiklerini vurguladı. 

Konuşmaların ardından Beyşehir OSB’nin ilk tapusunu alan firması Seçkin Savunma Silah İthalat, İhracaat Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi oldu. Firma sahibi Mustafa Sevgili’ye tapu belgesi Beyşehir Belediye Başkanı Murat Özaltun, Beyşehir Ticaret Odası Başkanı Salih Gül ve AK Parti İlçe Başkanı Mustafa Şenol tarafından birlikte  verildi.

Törene, Beyşehir Belediye Başkanı Murat Özaltun, Beyşehir OSB Müdürü Mutlu Korkmaz, Beyşehir Ticaret Odası Başkanı Salih Gül, AK Parti İlçe Başkanı Mustafa Şenol ile organize sanayi bölgesine yatırım yapan firmaların temsilcileri katıldı.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL