Arşiv

Orman Bakanlığından Soru Önergesine Cevap

BEYŞEHİR – AKP Hükümeti, Beyşehir ilçemizde yapımı planlanan yeni devlet hastanesi işini eline yüzüne bulaştırmış, hastanenin nereye ve ne zaman yapılacağını belirsiz bir hale sokmuştur. 12 Kasım 2013 tarihinde ihalesi..

Orman Bakanlığından Soru Önergesine Cevap

BEYŞEHİR – AKP Hükümeti, Beyşehir ilçemizde yapımı planlanan yeni devlet hastanesi işini eline yüzüne bulaştırmış, hastanenin nereye ve ne zaman yapılacağını belirsiz bir hale sokmuştur.

12 Kasım 2013 tarihinde ihalesi yapılması beklenirken, hastanenin yeri konusunda Sağlık Bakanlığı tarafından uygun bulunan alanla ilgili Bakanlığınızca alınan tahsis kararının, geçtiğiz günlerde yine Bakanlığınızca iptal edilmesi bu işi sekteye uğratmıştır.

Beyşehir ile birlikte bölgede bulunan ilçelere de hitap edecek olan ve büyük bir özlemle beklenen yeni hastane yapımının engellenmesi kamuoyunca tepkiyle karşılanmış olup, bu işin arkasında hangi hesapların ve kimlerin bulunduğu merak edilmektedir.

Buna göre;

·         Yeni Beyşehir Devlet Hastanesi için Bakanlığınızca onaylanan yer tahsisi, daha sonra neden ve hangi gerekçelerle iptal edilmiştir? Alınan kararda kamu yararı gözetilmiş midir? Eğer alan uygun değilse, daha önce nasıl onay verilmiştir? Bakanlığınız bir inceleme ve araştırma yapmaksızın keyfi kararlar mı alıyor?

·         Bakanlığınızın aldığı kararın değiştirilmesinde, yapılan tahsisin iptal edilmesinde kimler ve nasıl etkili olmuştur?

·         Bu işin arka planında rant hesapları bulunduğuna yönelik bir tespitiniz var mıdır?

·         Beyşehir’e gelecek çok önemli bir hizmetin engellenmesinin sorumlusu kimdir, bunun vebali kimlerdedir?

·         Konunun her yönüyle aydınlatılması için ivedilikle bir araştırma veya inceleme yaptıracak mısınız? Beyşehir’in bir an önce yeni hastanesine kavuşabilmesi için alınan kararı yeniden gözden geçirecek misiniz?

 KONYA MİLLETVEKİLİ MUSTAFA KALAYCI’NIN 7/32164 ESAS NUMARALI YAZILI SORU ÖNERGESİ HAKKINDA ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANLİĞI’NIN CEVABI

CEVAP 1-5. Konya İli, Beyşehir İlçesi sınırları dâhilinde yapımı planlanan Devlet Hastanesiyle alakalı olarak önceden orman alanından verilmiş izin, civarda ağaç kesilmeden hastanenin inşa edilebileceği alternatif alanların bulunması sebebiyle iptal edilmiştir.
           İptal işleminde herhangi bir kişi ya da kurumun dahli bulunmadığı gibi iddia edildiği üzere rant sağlanmasına yönelik bir tespitimiz de yoktur. Öte yandan iptal işlemi, Beyşehir İlçesine hizmet götürülmesine engel teşkil etmemektedir. *»

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL