ResimLink - Resim Yükle
Arşiv

BSA kanalında alışıldık manzaralar

             BEYŞEHİR – Beyşehir Birliği, Göl, Çevre ve Doğa Derneği Başkanı Bekir Sami Tan, yaptığı açıklamada, Beyşehir Gölü sularını Konya Ovası’na aktaran BSA kanalında, regülatör kapaklarının..

BSA kanalında alışıldık manzaralar

 

           BEYŞEHİR – Beyşehir Birliği, Göl, Çevre ve Doğa Derneği Başkanı Bekir Sami Tan, yaptığı açıklamada, Beyşehir Gölü sularını Konya Ovası’na aktaran BSA kanalında, regülatör kapaklarının kapatılıp su akışı kesilmesinin ardından hep yaşanan manzaranın çevre sakinlerinin yanı sıra, ilçeye dışarıdan gelen ziyaretçileri de rahatsız ettiğini söyledi.
          Tan, her iki yanına Pazar da kurulan kanalın içerisine her türlü katı atığın atıldığını, bunun da kanal içerisinde hoş olmayan görüntüler yarattığını söyledi. Kanal içerisine poşet, naylon, pet ve cam şişe gibi atıkların yanı sıra akla hayale gelmedik her türlü malzemenin atılabildiğine vurgu yapan Tan, son günlerde hiç alışılmadık bir manzara da yaşandığını söyledi. Gazetecilere kanal içerisine atılan kullanılmayan bir televizyonu gösteren Tan, şunları kaydetti: “Görüyorsunuz içerisine koskoca televizyonu bile atıyorlar. ‘Bu kadar da olmaz’ denilen görüntüler  kanal içerisinde yaşanıyor. Oysa, kanal temizliği konusunda vatandaşlarımıza ve çevresinde ticari faaliyet gösteren pazarcılara sürekli çevre temizliğine karşı duyarlılık çağrısı yapıyoruz. Ama, kimse bu çağrılara kulak asmıyor. Temizlik görevlilerimiz zaman zaman kanal içerisine inerek, hatta araç indirerek genel bir çevresel temizlik faaliyeti yürütüyor. Ama birkaç gün sonra yine benzer manzaralarla karşılaşıyoruz. Bir turizm kenti olmaya aday Beyşehir’e bu görüntüler hiç yakışmıyor. İlçemize dışarıdan gelen konuklarımıza da sergilenen bu manzaralar karşısında mahçup oluyoruz. Çünkü, şehrimize gezmeye gelenlerin tamamı mutlaka tarihi köprümüzü görüp, önünde bir fotoğraf çektirip görüntü almak istiyor. Köprü üzerine geldiğinde ise kanal içerisindeki bu manzaraları görmemeleri imkansız bir şey. Ayrıca, kanalın çevresinde oturan mahalle sakini vatandaşlarımız da çevresel atıkların yarattığı kötü kokulardan da rahatsız olduğu yönünde derneğimize şikayette bulunuyor. Vatandaşlarımızı kanal içerisi ve göl kıyılarımız başta olmak üzere çevre temizliği konusunda bir kez daha bilinçli ve duyarlı olmaya davet etmek istiyorum. Daha temiz bir Beyşehir’in olması mücadelesini veren derneğimize de bu konuda vatandaşlarımızdan yardımcı olmalarını bekliyoruz.” 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL