ResimLink - Resim Yükle
Arşiv

Burası bir zamanlar bataklıktı

  BEYŞEHİR -Beyşehir’e bağı Göçü Köyü’nde piknik alanı olarak hizmete açılan Karkın Pınarı Piknik Alanı’nda deniz bisikleti keyfi yaşanıyor. Göçü Köy Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Ali Ağmaz, gazetecilere yaptığı..

Burası bir zamanlar bataklıktı

 

BEYŞEHİR -Beyşehir’e bağı Göçü Köyü’nde piknik alanı olarak hizmete açılan Karkın Pınarı Piknik Alanı’nda deniz bisikleti keyfi yaşanıyor.

Göçü Köy Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Ali Ağmaz, gazetecilere yaptığı açıklamada, yerleşim birimi dışında daha önce bataklık görüntüsü veren alanın piknik yeri haline dönüştürüldüğünü, tabanında ise yeraltı sularının kaynadığı küçük havuzda ise artık Bodrum’dan getirilen deniz bisikletine binmenin keyfinin yaşandığını belirtti.

Karkın Pınarı adı verilen bölgede bulunan bol suyun yerleşim biriminin ihtiyacının karşılanmasının yanısıra, yöredeki tarım alanlarını da suladığını belirten Ağmaz, “Pınarımızdan akan suların oluşturduğu alanı etrafını çevirerek etrafına görsel güzellik katan bir havuz haline dönüştürdük. Çevresini dizayn edip ağaçlandırdıktan sonra çimlerini biçerek alana son halini verdik. Kamelya ve orman masaları yerleştirdik. Burada en iyi şekilde zaman geçirilmesini sağlayacak bir ortam oluşturmaya çalıştık. 

Köyümüzde hiç su sorunu yok. Atalarımız da bu imkanları kullanmışlar. Su hiç kesilmemiş, anlatılan rivayete göre, dağlarımızın altında yer altı akarsuyu varmış. Yıllardır hiç kesilmeden akıyor. Karkın Pınarı adı da oradan geliyor.Burada oluşturduğumuz piknik alanına misafirlerimiz için bir de mescit ve tuvalet yaptırdık. Burada alkol kullanımına izin vermiyoruz. Suları şelale olarak tarım alanlarına akan havuzumuzda balık yetiştirmek için ölçümler yaptırdık ve alabalık yetiştirmek için çok uygun olduğu söylendi. Burası havuz olduğu için daha alt taraflarda yapılacak havuzlarda alabalık yetiştirmeyi hedefliyoruz. Bununla ilgili gerekli projelerimizi yapıp müracaat edeceğiz.”dedi.

Havuzda deniz bisikleti keyfi yaşanan su bisikletlerini dernek olarak kendi imkanlarıyla Bodrum’dan getirdiklerini, piknik amaçlı buraya gelen ailelerin çocuklarının yanısıra büyüklerin de bu imkandan istifade ettiğini anlatan Ağmaz, şunları kaydetti:

“Festival zamanlarında ve özel günlerde derneğimize katkı amacıyla cüzi bir ücretle yararlanılabilen bu su bisikletlerinden diğer zamanlarda ise ziyaretçilerimiz ücretsiz olarak yararlanabilmektedir. Havuzumuz yaklaşık bir metre derinliğinde olduğu için herhangi bir tehlikesi de bulunmamaktadır.” 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL