Arşiv

Çekirge İstilasına Erken Mücadele

BEYŞEHİR – Beyşehir İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’ne bağlı zirai mücadele ekipleri, Beyşehir’e bağlı Dumanlı ve Kurucuova mahallelerindeki tarım sahalarında yaptıkları rutin kontrollerde, yavru dönemde çekirge zararlılarının toplu olarak..

Çekirge İstilasına Erken Mücadele

BEYŞEHİR – Beyşehir İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’ne bağlı zirai mücadele ekipleri, Beyşehir’e bağlı Dumanlı ve Kurucuova mahallelerindeki tarım sahalarında yaptıkları rutin kontrollerde, yavru dönemde çekirge zararlılarının toplu olarak değişik noktalarda popülasyon oluşturduğunu belirledi. Bunun üzerine harekete geçen zirai mücadele ekipleri, Konya İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile koordine etti. Konya’dan getirtilen özel tarım ilaçları, traktöre bağlanan holderler vasıtasıyla toplu çekirge görülen tarım sahalarına tatbik edildi. İki gün süren ilaçlama çalışmaları sonrasında bölgeyi tekrar kontrol eden zirai mücadele ekipleri, çalışmanın başarıyla gerçekleştirildiğini belirledi. 
        Beyşehir İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Nurettin Karşıyaka, yaptığı açıklamada, çekirge zararlısının Beyşehir’de erken müdahale yapılarak tarımsal ürünlere zarar vermesinin engellendiğini belirtti. Çekirgenin çok hızlı üreyebilen bir zararlı olduğunu ifade eden Karşıyaka, zirai mücadele ekiplerinin etkin çalışması sonucu bölgenin muhtemel bir çekirge istilasından kurtarıldığını söyledi. Karşıyaka, böylece söz konusu bölgedeki sahalarda ürün kaybının da önüne geçildiğini belirtti.
        Çalışmanın ardından bölgede yapılan kontrollerde zirai ilaçlamanın meyvesinin verildiğinin gözlendiğini ifade eden Karşıyaka, “Çekirge, meyve, sebze, hububat aklınıza gelebilecek her türlü yeşil bitkilerin yetiştiği alanlarda ürünlere zarar verebilen bir zararlı. O yüzden Beyşehir’de bu konuda tarım alanlarımızı sürekli mercek altına alıyor ve bu zararlıyı takip ediyoruz. Mücadelede sağlanan başarı nedeniyle çalışmada görev alan tüm ekibimize teşekkür ediyorum. Çekirge zararlısına karşı yaz boyunca ilçemizdeki tarım alanları kontrol altında tutulmaya devam edecek” diye konuştu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL