Arşiv

Fedakarlık altın madalya getirdi

BEYŞEHİR – Beyşehirli milli tekvandoculardan 23 yaşındaki Yunus Sarı ile kendisinden 2 yaş küçük olan idmanları hep birlikte yaptığı kardeşi Muhammet Talha Sarı,  aynı kiloda mücadele etmeye başlayınca  katıldıkları 4’üncü şampiyonada çekilen..

Fedakarlık altın madalya getirdi

BEYŞEHİR – Beyşehirli milli tekvandoculardan 23 yaşındaki Yunus Sarı ile kendisinden 2 yaş küçük olan idmanları hep birlikte yaptığı kardeşi Muhammet Talha Sarı,  aynı kiloda mücadele etmeye başlayınca  katıldıkları 4’üncü şampiyonada çekilen kura sonucu ilk kez birbirlerine rakip oldu. Antalya’da sona eren ‘Turkish Open’ Uluslar arası Tekvando Şampiyonası’nda Türkiye’yi temsil eden ve kilonun favorisi olan her iki  kardeş milli sporcu, kura neticesinde birbirlerine ilk turda rakip olduklarını öğrenince beklemedikleri bir şaşkınlık yaşadı. 2016 Olimpiyatları’nda Türkiye’yi temsil edebilmek için mücadele eden ve uluslar arası turnuvalardan elde edeceği puanlara ihtiyacı olan Yunus Sarı, kardeşinin büyük bir fedakarlık örneği sergileyip jest yaparak müsabakadan çekilmesi üzerine kalan 4 maçını da kazanarak büyük erkekler 80 kiloda Türkiye’ye altın madalya  kazandıran tek isim oldu. Bu altın madalya ayrıca kendisine olimpiyatlara gitme yolunda 10 puan daha kazandırdı.


         YUNUS’TAN TALHA’YA: “BAK BAKALIM RAKİBİN KİMMİŞ…”
         Şampiyonada altın madalya kazanan milli tekvandocu Yunus Sarı, turnuvadan sonra döndüğü Beyşehir’de yaptığı açıklamada, siklet büyüterek kendisi gibi 80 kiloda ter dökmeye başlayan kardeşi ile beraber bu yıl üç ayrı turnuvaya katılmalarına rağmen birbirlerine rakip olmadıklarını ancak Antalya’daki son turnuvada ilk turda çekilen kura sonucu birbirlerine rakip olunca oldukça şaşırdıklarını söyledi. Sarı, “Daha önce farklı gruplardaydık, ikimizden birisi elenmiş oluyordu. Bu turnuvada milli sporcu arkadaşlarımız da şakalaşıyordu bizimle müsabaka öncesi, ‘bu sefer denk geleceksiniz, ne yapacaksınız’ gibisinden. Biz de diyorduk ki, ‘üç defa denk gelmedik, bu sefer de denk gelmeyiz’ diye. Kuralar bir gün öncesinden çekiliyor, gece ben telefona bakıp öğrendiğimde dondum, böyle bir şey beklemiyordum yani. Finalde birbirimize rakip olsaydık daha iyi olurdu. En azından ikimiz de derece elde etmeyi garanti etmiş olurduk. Hemen Talha’ya telefonu uzattım, ‘bak rakibin kimmiş’ gibisinden. Talha da ‘hadi ya, ilk maça almışlar’ diye tepki verdi. Benim 2016 olimpiyatları için puana ihtiyacım vardı. Talha bu konuda fedakarlık yapı bana diyebiliriz. Kötü olan ise burada ikimiz de kilonun favorisiyiz.Yani, farklı gruplarda olsak, ben birinci Talha ikinci olabilirdi. Ama bunda da bir hayır varmış dedik. Elenseydim bu sefer üzülecektim, belki Talha çıkıp birinci olabilirdi ama ben birinci oldum iyi oldu.”dedi.
         “FİNALDE RAKİP OLSAYDIK…”
         Ağabeyi kendisine rakip olunca müsabakadan çekilen milli sporcu Muhammet Talha Sarı ise, kurada ilk müsabakada birbirlerine rakip olmanın kendileri için şanssızlık olduğunu dile getirdi. İlk defa karşı karşıya geldiklerini vurgulayan Sarı, “İkimiz de iyi başarılar elde etmek istiyorduk. Şanssızlık ilk turda denk geldik. Tabiiki ağabeyimin olimpiyat yolunda daha üst puanları varama daha çok puanlara da ihtiyacı var. Ben de yeni başlıyorum. Abimin çok puanı olduğu için ben çekilmek zorunda kaldım, çekilmek istedim. Kuraları gördüğümüzde çok büyük şok yaşadık. Finalde karşılaşmayı tabiî ki isterdik. İkimiz de o zaman madalya kazanabilecektik. İkimiz de puan kazanacaktık.En azından ben müsabaka yapıp müsabaka tecrübemi artırmış olacaktım. Çünkü, bu sene benim için sadece antrenmanlar anlamında geçiyor. Müsabakalar yapmam çok iyi olurdu. Ağabeyimle çekilmem yerine müsabaka yapmış olsak hangimizin galip geleceğin tahmin etmek zor ama, sanırım finalde de olsa müsabaka yapmazdık.”dedi.
           Şampiyonalara hep kendileri gibi milli sporcu olan en büyük ağabeyi Ali ve ortancası olan Yunus ağabeyi ile birlikte idman yaparak hazırlandıklarını hatırlatan Selçuk Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Meslek Yüksekokulu  4’üncü sınıf öğrencisi  Muhammet Talha Sarı, “Ben önceden alt sikletteydim, 74 kiloda mücadele ediyordum. Büyüdükçe  biraz da kilo aldık, kardeş olduğumuzdan fiziklerimiz de aynı zaten. 80 kilo geliyoruz. Şanssızlık işte ilk turda denk geldi, ama günün birinde birbirimize rakip olacağımızı tahmin ediyordum. Ama ilk turda değil diğer turlarda olabilirdi, bunu erken yaşamış olduk.”diye konuştu.
          “HA O HA BEN…”
           Kendisinin bir sonraki olimpiyat oyunlarına katılmayı hedeflediğini kendisine rakip olmadığı ağabeyi için ise şampiyonalarda derece elde edip puanlar kazanmasının çok önemli olduğunun altını çizen Talha Sarı, “O açıdan abim birinci oldu,tam 10 puan da almış oldu. Bu zamana kadar kazandığımız madalyaları zaten ortak kazanıyoruz. Ha o almış, ha ben almışım, çok fark etmiyor aslında. Çünkü emeklerimizi hep beraber veriyoruz. Beraber zorluklar çekmiyoruz, beraber antrenman yapıyoruz, onun alması ile benim almam arasında çok büyük bir fark yok aslında. Aynı gururu, aynı duyguları yaşışoruz. Onun için buruk bir mutluluk değil, iyi bir mutluluk. Sonuçta abim olunca ben kendim altın madalya kazanmış gibi htim.”dedi.
           ANTRENÖRÜNDEN SARI KARDEŞLER’E ÖVGÜLER…
           Milli sporcu ikiliyi yetiştiren Beyşehir Belediyespor Tekvando Spor Okulu tekvando antrenörü Nafiz Çakır ise, ilk defa başlarına böyle bir şey geldiğini belirterek, “Tabi şanssız bir durum. Talha’nın emeğine de yazık oldu. Çünkü o da turnuvaya çok iyi hazırlandı. Final olsaydı daha güzel olacaktı. Talha hem de müsabaka yapmış olacaktı. Çünkü, buraya dünyanın sayılı sporcuları geliyor. Buada tam bir puan mücadelesi var olimpiyatlara hazırlık için. Talha, hem de rakiplerinin gücünü ölçmüş olurdu. Yunus’u Türkiye’ye büyük erkeklerde tek altın madalya kazandıran isim olmasından dolayı kutluyorum, Talha’yı da bu fedakarlığından ötürü tebrik ediyorum. İnşallah her ikisinin de gelecekte olimpiyatlara kazanarak ülkemize şampiyonluklar kazandırmasını bekliyorum.”dedi.  

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL