ResimLink - Resim Yükle
Arşiv

Hekiminize danışmadan yaylaya çıkmayın

Sıcaklıkların artması ile birlikte Meteoroloji yetkilileri vatandaşları yaylalara çıkmaları tavsiyesinde bulunurken, uzmanlar yaylaya çıkmadan önce mutlaka bir hekim ile görüşülmesi gerektiğini belirttiler. (KTÜ) Tıp Fakültesi Başhekimi Prof. Tevfik Özlü, sıcaklıkların..

Hekiminize danışmadan yaylaya çıkmayın

Sıcaklıkların artması ile birlikte Meteoroloji yetkilileri vatandaşları yaylalara çıkmaları tavsiyesinde bulunurken, uzmanlar yaylaya çıkmadan önce mutlaka bir hekim ile görüşülmesi gerektiğini belirttiler.
(KTÜ) Tıp Fakültesi Başhekimi Prof. Tevfik Özlü, sıcaklıkların arttığı ve sorun olmaya devam ettiği bu günlerde dikkatli olunmadığı takdirde yüksek sıcaklıkların bilhassa yaşlı kişilerde kalp, hipertansiyon, kronik bronşit ve astımlı hastalarda ve çocuklarda ciddi sağlık problemlerine yol açabileceğini söyledi.
Konuyla ilgili olarak bir açıklama yapan Prof. Dr. Özlü, güneş ve ısı çarpmalarının sıvı ve elektrolit kayıplarına bağlı olarak şoka yol açabileceğini ifade ederek, “Sıcaklığın olumsuz etkilerinden korunmak için öğleyin sıcaklığın çok yükseldiği saatlerde güneş altında ve yeterli hava akımı olmayan alanlarda kalınmaması ve aşırı efor gerektiren işlerden uzak durulması gerekir. Oruç tutuyorsak sahirda bol su tüketilmeli, alkol ve sigaradan uzak durulmalı, ağır, yağlı ve kızartma türü yemeklerden ve tıka basa yemekten kaçınmalı, hafif yemekler, sebze ve meyve türü gıdalar tüketilmeli, sentetik ve dar giyecekler yerine pamuklu, ipek veya keten mamulü vücudun havalanmasına izin veren bol ve rahat kıyafetler giyilmeli” dedi.
“Kalp ve yüksek tansiyon hastaları ile idrar söktürücü tedavi alan hastaların çok dikkatli olması gerekiyor” diyen Özlü “Bu tip hastalar aşırı terleme ile su ve tuz kaybederlerse her zaman almakta oldukları tedavinin ciddi yan etkiler doğurabileceğini asla hatırdan çıkarmamak gerekir. Bu kişiler her zaman almakta oldukları tedavilerine rağmen herhangi bir şikayet durumunda derhal bir hekime başvurmalıdırlar” şeklinde konuştu.
Prof. Dr. Özlü, yüksek sıcaklardan kaçan insanların özellikle yaylaları tercih ettiğini hatırlatarak şunları söyledi:
“Yüksek rakımlarda hava daha serin olmakla birlikte, güneş ışınları daha yakın mesafeden ulaştıkları için güneş yanıkları ve ultraviyolenin zararlı etkileri daha kolay ortaya çıkabilir. Bu nedenle ağaç ve gölgelik alan bulunmayan yüksek yaylalarda 11-17 saatleri arasında korunmasız olarak doğrudan güneş altında dolaşmaktan kaçınılmalıdır. Şapka benzeri giysilerle baş bölgesi korunmalı, gölgede kalmaya özen gösterilmelidir. Ayrıca yüksek rakımlı alanlarda oksijen basıncının düşük olmasından ötürü astım, kronik bronşit ve kalp yetmezliği bulunan hastalarda sorunlar yaşanabilir. Bu tür hastalıkları bulunan insanların hekimlerine danışarak yaylalara çıkmaları daha uygun olur.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL