Arşiv

Lise ve üniversite öğrencilerine seminer

            BEYŞEHİR – Beyşehir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve İlçe Emniyeti Toplum Destekli Polis Büro Amirliği’nin müşterek olarak bir program dahilinde düzenlediği eğitim seminerleri ilçe merkezindeki tüm..

Lise ve üniversite öğrencilerine seminer

 

          BEYŞEHİR – Beyşehir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve İlçe Emniyeti Toplum Destekli Polis Büro Amirliği’nin müşterek olarak bir program dahilinde düzenlediği eğitim seminerleri ilçe merkezindeki tüm liseler ile yüksek öğrenim kurumlarıında öğrenim gören öğrencilere yönelik olarak gerçekleştirildi. Üniversite öğrencilerine bu seminerler dışında teröre karşı bilinçlendirme konularında da eğitim verildi. 
          Konya İl Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlar, Madde Kullanımını İzleme ve Önleme Büro Amirliği’nde görevli polis memuru ve uyuşturucu madde uzmanı Aydın Şahin tarafından öğrencilere yönelik olarak madde bağımlılığı ve zararları konusunda bilgiler verilirken, “madde bağımlılığına hayır” sloganlarını içeren broşürler de dağıtıldı.
         Eğitim seminerlerinde ‘sağlıklı nesil, güvenli toplum’ vurgusu ön plana çıkarken, bağımlılık yapıcı maddelerin insan vücudunda oluşturduğu iyi halin aslında sahte ve kısa süreli olduğu, insan ruhunda ve bedeninde açtığı yaraların ise tedavisinin çok zor ve uzun süreli olduğunun asla unutulmaması gerektiğine dikkat çekildi.
         Seminerlerde madde kullanan bireylerin özgürlüğünü, ruh salığını kaybedeceği gibi beyinde ve organlarında hasar oluştuğu, kendine olan güvenin zayıflamasıyla birlikte insanın kendini kontrol altında tutmasının da güçleştiğine vurgu yapıldı.
         Konuyla ilgili şu uyarılar yapıldı: “Madde kullanan bireyler ideallerini kaybeder, insani prensipleri yok olmaya başlar, arkadaş çevresi değişir, algı zayıflaması görülür, okul başarısı ve okula devamı azalır. Daha fazla para harcamaya başlar, kişisel bakımı azalır, aile ilişkileri zayıflar ve evde az bulunmaya çalışır, uyku düzensizliği başlar, aşırı terleme, bulantı, kusma, yürüme ve konuşma bozuklukları görülür, vücutta yara izleri ve iltihapları oluşır. Çoğu zaman merak, arkadaş baskısı, sorunlara çözüm arayışı, farklı olma duygusu, bir gruba ait olma ve eğlence gibi nedenlerle kullanılan bağımlılık yapıcı maddelerin kişileri dönüşü olmayan bir yola soktukları bilinmekle birlikte, gençlerimizi bu hataya götüren nedenlerden biri de yanlış bilgi ya da bilgisizliktir.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL