ResimLink - Resim Yükle
Arşiv

Organik tarım atağı

            BEYŞEHİR – Beyşehir İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Nurettin Karşıyaka, yaptığı açıklamada, İlçe Kaymakamı Muzaffer Başıbüyük’ün önderliğinde 14 Nisan  2012 günü düzenlenen tarım çalıştayında..

Organik tarım atağı

 

          BEYŞEHİR – Beyşehir İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Nurettin Karşıyaka, yaptığı açıklamada, İlçe Kaymakamı Muzaffer Başıbüyük’ün önderliğinde 14 Nisan  2012 günü düzenlenen tarım çalıştayında alınan kararları hayata geçirebilmek için kolları sıvadıklarını söyledi.
           Beyşehir Gölü Havzası’nda organik tarım faaliyetlerini yaygınlaştırabilmek amacıyla ilk adımı attıklarını dile getiren Karşıyaka, ilçeye bağlı 4 belde merkezinde konuyla ilgili eğitim toplantıları düzenlendiğini belirtti. Bu toplantılar çerçevesinde Üzümlü beldesinde organik ceviz, Akçebelen beldesinde organik kiraz, elma, fasülye ve patates, Yenidoğan beldesinde organik vişne, Sevindik beldesinde ise organik elma, çilek ve erik üretimi konularının ağırlıklı olarak ele alındığını anımsatan Karşıyaka, şu bilgileri verdi: “Proje kapsamında şu ana kadar 31 çiftçimizin müracaatı alındı. Ön başvuruların değerlendirilmesi amacıyla düzenlenen toplantıya bakanlığımızca yetkilendirilmiş sertifikasyon kuruluşu yetkilileri ile İlçe Müdürlüğümüz elemanları katıldı. Projeye dahil olan tüm çiftçilerimizin sertifikasyon masraflarının tamamı il müdürlüğümüz tarafından karşılanacaktır. Çiftçilerimiz, yetiştirdikleri organik sertifikalı ürünleri Konya’da açılan organik pazarda doğrudan pazarlayabilecektir.
          Üretimde kimyasal girdi kullanmadan, üretimden tüketime kadar her aşaması kontrollü ve sertifikalı tarımsal üretim şekli olan, güvenilir ve sağlıklı gıdanın bir anlamda temelini oluşturan organik tarımın toprak ve su kaynakları ile havayı kirletmeden, çevre, bitki, hayvan ve insan sağlığını korumayı amaçlamaktadır. Yapılacak bu çalışmalar, Beyşehir ilçemiz için de iyi bir başlangıç olup, organik tarımın gelecek dönemde Beyşehir’de hak ettiği değere kavuşacağına inanıyoruz.” 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL