ResimLink - Resim Yükle
Arşiv

Orucu 3 Dakika Erken Açtılar

            BEYŞEHİR – Beyşehir ilçesinde, Devlet Hastanesi karşısındaki Yeni Mahalle Camisi’nde dün akşam iftar saatine göre 20.11’de okunması gereken akşam ezanını caminin müezzini Harun Ayhan..

Orucu 3 Dakika Erken Açtılar

            BEYŞEHİR – Beyşehir ilçesinde, Devlet Hastanesi karşısındaki Yeni Mahalle Camisi’nde dün akşam iftar saatine göre 20.11’de okunması gereken akşam ezanını caminin müezzini Harun Ayhan vaktinden 3 dakika erken okudu. 20.08’de okunan akşam ezanı nedeniyle mahalle sakinleri ve ezan sesini duyan vatandaşlar iftarını 3 dakika erken açtı.

            Yaşanan ezan kazası üzerine olayla ilgili soruşturma başlatan Beyşehir İlçe Müftülüğü, bugün Cuma namazı öncesi verilen vaazde camilerde cemaatten özür dilenilen sözlü bir duyuru okuttu. Erken ezanın seslendirildiği camide de okunan duyuruda, “Saygıdeğer cemaatimiz, 1.8.2013 Perşembe günü hataen akşam ezanımız vaktinden önce okunmuştur. Bu hatamızdan dolayı camimiz ve camiamız adına hepinizden özür diliyor ve sizlerden helallik istiyoruz. Oruçlarını erken açan kardeşlerimiz bayramdan sonraki müsait bir günde hataen açtıkları oruçlarının yerine bir gün kaza orucu tutmalıdırlar. Saygılarımızı sunarız” denildi.

Bu arada, orucu vaktinden önce açması nedeniyle Beyşehir İlçe Müftülüğü’nü arayan vatandaşlar da, konu hakkında nasıl hareket edecekleri ile ilgili bilgi almaya çalıştı.

            Müezzin Harun Ayhan’ın, baktığı takvimde yanlışlıkla Altınekin ilçesine göre ezanı okuduğunu belirtildi.

            Beyşehir İlçe Müftüsü Hüseyin Erdoğan yaptığı açıklamada, vaktinden önce okunan ezan nedeniyle eşinin de iftarını erken açtığını belirterek, “İlk defa meslek hayatımda başıma gelen bir şey. Daha önce duyuyorduk ülkenin birçok yerlerinde benzeri kazalar olabiliyor. Fakat iş işten geçmiş oldu bir kere ezan okunmuş oldu. Ona istinaden iftar edenler de ettiler” dedi.

 

            Müftü Erdoğan, merkezi ezan sistemi olmaması nedeniyle yaşanan olayın lokal kaldığını, sadece ezanın okunduğu mahalle ile Eşrefoğlu Camisi çevresinden de ezanın duyulup iftarın erken açıldığını belirterek, “Bundan dolayı ben arkadaşlarımız adına özür diliyorum. Bu özür dilemek bir anlam ifade ederse, ama dini boyutunu söyleyeyim ki, o oruç oruçtur. Yani biz o gün aç kalmadık, hataen orucumuz bozuldu. Elimizde olmayarak, onu kaza edersek isabetli olur” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL