ResimLink - Resim Yükle
Eğitim-Kültür

Ar-Ge Okulundan Savunma Sanayi Projesi

BEYŞEHİR – Sektörün ve toplumun ihtiyacı olan son teknoloji sistemlerinin araştırılması, tasarlanması, yerli ve milli sermaye ile üretilmesi hedefiyle, Genel Müdürlüğümüze bağlı 46 okulumuz bünyesinde kurulan Ar-Ge merkezlerimizde 2020-2021 eğitim..

Ar-Ge Okulundan Savunma Sanayi Projesi

BEYŞEHİR – Sektörün ve toplumun ihtiyacı olan son teknoloji sistemlerinin araştırılması, tasarlanması, yerli ve milli sermaye ile üretilmesi hedefiyle, Genel Müdürlüğümüze bağlı 46 okulumuz bünyesinde kurulan Ar-Ge merkezlerimizde 2020-2021 eğitim öğretim yılı projeleri büyük ölçüde tamamlanmıştır. Covid-19 salgını ile mücadelede, üretimini yaptığı dezenfektan, maske, tulum, solunum cihazı gibi pek çok ürünle ön saflarda yer alan meslek liseleri, farklı alanlardaki projeleri ile de öne çıkmaktadır. 2022 yılı içerisinde gerçekleştirilecek birçok proje için hazırlıklar devam etmektedir.

 

Ar-Ge merkezi okullarımızdan Konya ili Beyşehir ilçesinde bulunan Huğlu Savunma Sanayi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde; Türkiye’nin savunma sanayinde kendi silah sistemlerini geliştirme, yerlileştirme ve millileştirme, dışa bağımlılığı ortadan kaldırma hedefi ile Çelik Kasa Pompalı Taktik Silah projesi tamamlanmış ve Huğlu Av Tüfekleri Kooperatifi iş birliği ile 5 adet prototip üretilmiştir. Okulun Makine ve Tasarım Teknolojisi öğretmenleri ve öğrencileri tarafından Ar-Ge çalışması yapılan proje salgın koşullarının olumsuzluğuna rağmen 7 ayda tamamlanmıştır. Savunma sanayinde kullanılmak üzere; meskûn mahalle operasyonlarında ve yakın muharebe durumlarında tahribat gücü mevcut envanterdeki yivli setli tüfeklere göre daha fazla olan ve yüksek çekirdek ağırlığına sahip mühimmatlarda da kullanılabilecek bu silah modeli, toplumsal olaylarda kauçuk fişek kullanılması imkânı da sağlamaktadır. Ar-Ge merkezi okulumuzun bundan sonraki hedefi Türk Silahlı Kuvvetleri ve Polis Teşkilatımızın envanterine yeni ürünler yerleştirmektir.

 

Okul bünyesinde parça üretimi yapılan ürünün Huğlu Av Tüfekleri Kooperatifi bünyesinde 5 adet prototip montajı yapılarak kalibrasyon testlerine başlanmıştır. Test aşamasını geçtikten sonra gerekli izinler alınarak parça üretiminin okulda, montajının ise kooperatif bünyesinde yapılması ve seri üretime geçilmesi planlanmaktadır.

 

www.bgrt.com.tr

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL