ResimLink - Resim Yükle
Arşiv

“Evde Çocuk Bakımı”

  BEYŞEHİR-Beyşehir’de yaşayan işsiz bayanlar, evde çocuk bakarak aile bütçelerine katkıda bulunabilecek.             İŞKUR Konya İl Müdürlüğü ile Beyşehir Halk Eğitim Merkezi işbirliği ile Beyşehir’de işsiz bayanlara yönelik evde çocuk..

“Evde Çocuk Bakımı”

 

BEYŞEHİR-Beyşehir’de yaşayan işsiz bayanlar, evde çocuk bakarak aile bütçelerine katkıda bulunabilecek.

            İŞKUR Konya İl Müdürlüğü ile Beyşehir Halk Eğitim Merkezi işbirliği ile Beyşehir’de işsiz bayanlara yönelik evde çocuk bakıcılığı kursu açıldı. Beyşehir’de ilk kez düzenlenen kurs boyunca, katılımcılara iştirak ettikleri her gün için 20 liralık ödeme de yapılacak.

            Kursun başlaması nedeniyle katılımcılara hitaben bir konuşma yapan Beyşehir Halk Eğitim Merkezi Müdürü Ahmet Gündüz, kursa İŞKUR’a kayıtlı işsiz olan 25 kursiyerin katıldığını belirtti. 344 saat ve 58 iş günü süreli eğitim programı çerçevesinde, hafta içi her gün saat 17.30 ile 22.30 arasında kursiyerlere evde çocuk bakımı konusunda bilgiler verileceğini anlatan Gündüz, çocuk bakımının da önemsenmesi gereken bir iş olduğunu bildirdi. Evde çocuk bakıcılığının Osmanlı döneminden bu yana bir meslek olarak günümüze kadar geldiğini, mürebbiyelerin buna en büyük örnek olduğunu belirten Gündüz, “Açmış olduğumuz kursta, öğretmenlerimiz sizlere çocuk bakımının püf noktalarını ve teknik bilgilerini aktaracaklar. Bir çocuğun yetişmesinde en önemli unsur aile faktörüdür ve anne şefkatidir. Her kadın annedir, başka varlıklarda olmayan şefkat ve merhamet duygularına sahiptir. Bu eğitimden sonra kendi merhametinizle ve şefkatinizle birleştirerek en iyi şekilde çocuklarımıza faydalı olacağınızı düşünüyorum.”dedi.

            Halk Eğitim Merkezi Müdür Başyardımcısı İlker Ülküt de, kursa katılan kursiyerlere İŞKUR tarafından katıldıkları her gün için 20 liralık harçlık ödeneceğini vurguladı. Ürküt, yaş sınırı bulunmayan ve sadece İŞKUR’a işsiz olarak kayıtlı olan bayanların iştirak edebildikleri kursun Beyşehir’de ilk kez düzenlendiğini kaydederken, devamsızlık konusuna dikkat çekti.

            Kursta katılımcılara anne ve çocuk sağlığı, bireyin gelişimi, çocuk hastalıkları, çocuk ruh sağlığı, çocukla iletişim, 0-36 ay öz bakım, 36-72 ay öz bakım, erken çocuklukta plan gibi konular öğretilecek. Kursiyerler için ayrıca serbest zaman ve Türkçe dil, oyun, müzik, okuma yazmaya hazırlık, fen ve doğa etkinlikleri gibi aktiviteler hakkında bilgiler verilecek.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL