Arşiv

“İletişimsizlik en büyük problem”

Beyşehir – Sanayiciler ve İşadamları Derneği (BEYSİAD) tarafından düzenlenen “Aile içi iletişim ve problemlerde çözüm yolları” konulu konferansta, aile içi problemlerin temelinde iletişimsizliğin yattığı ifade edildi. Çevik Düğün Salonu’nda gerçekleştirilen..

“İletişimsizlik en büyük problem”

Beyşehir – Sanayiciler ve İşadamları Derneği (BEYSİAD) tarafından düzenlenen “Aile içi iletişim ve problemlerde çözüm yolları” konulu konferansta, aile içi problemlerin temelinde iletişimsizliğin yattığı ifade edildi.

Çevik Düğün Salonu’nda gerçekleştirilen konferansta kürsüye gelen Uzman Psikolojik Danışman ve Aile Terapisti Efkan Yeşildağ, anne ve babalara çocuk yetiştirme konusunda bilgiler verdi.  Bu hususta yapılan yanlışlara dikkat çeken Yeşildağ, rahatına çok düşkün bir nesil yetiştirildiğini belirterek, bunun sakıncalarına vurgu yaptı.

Yeşildağ, “Kendimiz aç açık kalıyor, ancak çocuklarımızı aç açık bırakmıyoruz” derken, şöyle devam etti:

“Bu şekilde yetişmiş olan nesiller yarın evlendiklerinde bekliyor ki yine birileri bu işleri yapsın. Daha sonra ‘geçinemedik ayrılmak istiyoruz’ diyorlar. Çocuklarımıza iyilik değil kötülük yapıyoruz. Çocuklarımızla rahatı değil, hayatı paylaşmalıyız. Ailecek yaşadığımız sıkıntıları çocuklarımızla uygun bir dille paylaşmalıyız. Hep hatasız çocuk bekliyoruz. Kendimizin hatalarını görmüyoruz. Hata yapmak kötü bir şey değildir. Çocuklarımız hata yapma korkusu ile iş yapamaz oluyorlar. Hata yapmayan değil, hatasından dersler çıkaran çocuklar yetiştirmeliyiz. Çocuğun, kendi problemlerini kendisinin çözmesi sağlanmalı”

Aile içerisindeki bireylerin rolünü de tanımlayan Yeşildağ, annenin görevinin sevgi ve şefkat, babanın ise ailede otoriter ve güçlü olması gerektiğini söyledi. Yeşildağ, çocukların kendilerine özgüven duyması ve sorumluk sahibi olması için ebeveynlerin onlara güvenmesi ve sürekli sorumluk vermesi gerektiğini belirtti.

Özellikle annelerin çocuklarına mutlaka sevdiğini söylemesi gerektiğini ve bunu karşılıklı değil içgüdüsel olarak çocuğuna hissettirmesi gerektiğini belirten Yeşildağ, “Aksi halde çocuğunuz hiçbir zaman sevgiye doymayacak ve ömrü boyunca etrafındaki bireylerde bunu arayacak. Aradığını bulamayınca da bunalıma girmeye mahkum kalacak. Her çocuk, anne ve babasıyla baş başa vakit geçirmekten hoşlanır. Çünkü bu, onun kendisini sizin yanınızda özel ve değerli hissetmesini sağlayacaktır. Eşinize ve çocuklarınıza özel vakit ayırın” dedi.

Program sonunda, Efkan Yeşildağ katılımcılara kitaplarını imzaladı. 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL