Arşiv

Anadolu ürünleri dünya eczanelerinde satılacak

KONYA – Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, Habertürk’te yayınlanan ve Türkiye ekonomisine yön veren sektör temsilcilerinin ekrana taşındığı “Bakış” programında, Noyan Doğan’ın canlı yayın konuğu oldu. Çekimleri Panagro Et ve..

Anadolu ürünleri dünya eczanelerinde satılacak

KONYA – Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, Habertürk’te yayınlanan ve Türkiye ekonomisine yön veren sektör temsilcilerinin ekrana taşındığı “Bakış” programında, Noyan Doğan’ın canlı yayın konuğu oldu. Çekimleri Panagro Et ve Süt Üretim Tesisleri’nde gerçekleştirilen programda Konuk, kooperatiflerin genel yapısından Konya Şeker’in yatırımlarına kadar birçok konuya değindi.
        Bir ürünün bölgesinin değeriyle orantılı olduğunu ifade eden Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, gıdada da yeni evreye geçildiğini belirterek, ürünün üretildiği bölgedeki tükettiği suyun kalitesi, güneşlenme günü, bulunduğu rakım, aldığı rüzgâr, gece ile gündüz arasındaki ısı farkı gibi birçok tabii yapının üründe imbiklendiğini söyledi.
        Konuk konuşmasında, “Ürüne değeri esas bunlar katıyor. Anadolu, ekolojik şartları ve çeşitliliği bakımından bütün Avrupa’nın iki katı büyüklüğe sahip. Yani biz tabii altyapıda müthiş bir varlığa sahibiz. İleriki yıllarda diğer ülkelerin bu anlamda bizimle rekabeti daha da zayıflayacaktır. Bir başka ifadeyle biz daha da güçleneceğiz” diye konuştu ve ekledi: “Oldukça iddialı olacak ama Anadolu’da üretilen ürünlerin bir gün bütün dünya eczanelerinde satıldığına şahit olursak şaşırmamak lazım” şeklinde konuştu.
        Hayvancılık faaliyetleri anlamında ırk ıslahına da değinen Recep Konuk, kurulan tesislerin alt yapı çalışmaları konusunda kaba yem üretmekle de yetinmediklerini ve bu alt yapı çalışmalarının en önemli ayaklarından biri olan ırk ıslahına da çiftlikler kurarak katkı sağlamaya çalıştıklarını söyledi. Kurulan bu çiftliklerin sadece et ve süt üretmek amacında olmadığını ifade eden Konuk şöyle devam etti: “Özellikle Bozyazı Anamur’dan Isparta’ya kadar uzanan Toroslar’da hayvanların otlayabileceği ciddi anlamda organik madde bolluğu var. Bunu bir şekilde hayvanla buluşturmak gerekiyordu. Kurduğumuz bu çiftliklerle hayvanlardaki süt ve et verimliliğinin kalitesini artırıyoruz. Yine embriyo transferiyle ilgili de çok başarılı denemeler yapıldı. Özellikle kendi sektörümüzle ilgili bu çalışmaları yaparken dünyadaki gelişmeleri de yakından takip ederek yapıyoruz. Biz üreticiyi dikkate alırken tüketicinin beklenti ve tercihlerine saygı duyuyor ve onun da gereğini yerine getiriyoruz.”
        Son olarak Konya Şeker bünyesinde kurulan, proje çalışmaları tamamlanan ve Türkiye’de ilk olma özelliği taşıyacak olan ihtisas üniversitesi konusuna değinen Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, söz konusu üniversitenin gıda ve tarımın sorunlarının konuşulduğu, bilginin üretildiği konuma sahip olacağını, bilgiyi aktaran değil bilgiyi üreten ve sahayla buluşturan bir yapıda olacağını ifade ederek sözlerini tamamladı. 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL