ResimLink - Resim Yükle
Arşiv

Anıt ayağa kalkmalı!

  BEYŞEHİR -Beyşehir ilçesine bağlı Fasıllar Köyü’nde bulunan yöre halkının “Kurtbeşiği” anıtı olarak adlandırdığı, yaklaşık 72 ton ağırlığındaki yatar vaziyetteki kaya anıtın dikilerek ayağa kaldırılması ve koruma altına alınması isteniyor…

Anıt ayağa kalkmalı!

 

BEYŞEHİR -Beyşehir ilçesine bağlı Fasıllar Köyü’nde bulunan yöre halkının “Kurtbeşiği” anıtı olarak adlandırdığı, yaklaşık 72 ton ağırlığındaki yatar vaziyetteki kaya anıtın dikilerek ayağa kaldırılması ve koruma altına alınması isteniyor.

Fasıllar Köyü Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Fahrettin Kibar, gazetecilere yaptığı açıklamada, tarih kitaplarında Fasıllar Anıtı olarak geçen kaya anıtın Konya’nın ve bölgenin kültürel tarihi mirası bakımından çok önemli olduğunu söyledi.

1964 yılında anılan anıta ve diğer abidelere ulaşımı sağlayan bir yol yapıldığını ve kaya anıtın taşınarak köyden götürülmek istendiğini ileri süren Kibar, çevredeki 15 köyün sakinleri olarak biraraya geldiklerini, imza toplayıp gösteri yaparak buna izin vermediklerini anımsattı.

Kaya anıtın bulunduğu yerde dikilerek koruma altına alınmasını istediklerini vurgulayan Kibar, “Biz bulunduğu yerde korunmasını istiyoruz. Şu anda üzeri açık ve korumasız. Yağışların ve güneşin verdiği tahribatın böylece önüne geçilmesini bekliyoruz. Bu taşın ağırlığı 72 ton ağırlığında diye yazılıyor ama yaklaşık 80 ton ağırlığı var. Dünyada böyle benzer bir başka anıt bulunmuyor.Bu anıt ve çevresindeki diğer abideler de çok yabancı turist çekiyor. Ama,  turistler geldiklerinde mahçup oluyoruz. Doğru dürüst bir yolu yok, tuvaleti yok, burada yabancıları misafir edebileceğimiz mekanlarımız yok,  kışın tarihi mekana çamurdan çıkılmıyor, dar olan yolu yazın aylarında ise tozdan araç trafiği için sıkıntı yaratıyor. Bu yolun iyileştirilerek doğal taşlarla kaplanmasını istiyoruz. Çünkü, burası birçok medeniyetlere beşiklik yapmış bir bölge ve bu yol tarihe, turizme, kültüre insanları götüren bir yol.

 Burada,  bölgedeki abideleri turistlere anlatacak yabancı dil bilen bir rehber ya da kılavuz bulunmuyor. O yüzden, karşılaştığım birçok turiste yabancı dil bilmediğim için İngilizce bilen bir yeğenim var; onu arıyorum, turistlere o yabancı dilde cep telefonuyla buranın tarihçesi hakkında bilgiler veriyor. Böyle ilginç durumlar yaşıyoruz.”dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın geçtiğimiz günlerde abideleri ziyaret ederek yerinde gördüğünü de kaydeden Kibar, kendisine talepleri ile ilgili bir dosya sunduklarını söyledi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL